“Shtetrrethimi”: Qytetarët në rrethe të pabindur, mbushin kafenetë e dalin me makina private

15:40 | 13/03/202015:400

Duke nisur nga ora 16.00 e mëngjesit të së premtes hynë në fuqi edhe masat shtrënguese për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit në Shqipëri.

Në disa qytete është ndaluar qarkullimi i automjeteve ndërsa në disa të tjera janë vendosur rregulla për mbajtjen e distancës me tavolinave dhe personave. Por si janë zbatuar këto rregulla jashtë Tiranës? Në një panoramë të përgjithshme duket se kujdesi jashtë kryeqytetit është më i ulët.

Duke folur direkt nga Saranda, gazetarja e Abc News, Silvi Sula ka treguar sesi është situata në qytetin bregdetar.

Gazetarja u shpreh se edhe pse masat shtohen, në Sarandë ndërgjegjësimi është minimal. Sula shpjegoi se kafenetë dhe rrugët e qytetit janë plot dhe se qytetarët nuk po e marrin aspak seriozisht situatën.

Nga ana tjetër, pas vendosjes së “shtetrrethimit”, në pamjet e siguruara nga Abc News, duket se rrugët janë zbrazur. Ndërsa numri i qytetareve që shihen të kalojnë është i vogël.

Një prej tyre, i siguruar me maskë u shpreh:

“Kam dale do marr bukën do psonis, nuk dal më pastaj. U dërgoj një mesazh njerëzve që të marrin çfarë kanë për të marrë e të futen të rrinë në shtëpi.”

Në orët e para të mëngjesit është parë një reduktim i qarkullimit dhe lëvizjes së qytetarëve në Vlorë, me sa duket disa prej tyre nuk i kanë rezistuar shumë qëndrimit të domosdoshëm në shtëpi. Për të pabindurit, policia ka vënë gjoba.

Në Durrës, situata duket e qetë, rrugët janë të boshatisura ndërsa ka pasur edhe nga ata që nuk i kanë respektuar rregullat dhe kanë dalë me automjete private. Për këtë arsye rreth 22 automjete janë bllokuar. Ndërsa mbyllja e bizneseve ka bërë që të ulet numri i personave që dalin jashtë shtëpive.

Sa i përket situatës në Patos, situata paraqitej e qetë derisa më vonë gjatë ditës u konfirmua se një 66-vjeçar i kthyer nga Italia më 3 mars, ka rezultuar pozitiv me Covid-19.

Pas këtij lajmi është urdhëruar edhe mbyllja e bizneseve ndërsa qytetarët janë njoftuar që të qëndrojnë në shtëpi. /abcnews.al/


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono