Sir Elton John tërhiqet nga skena

schedule10:41 - 25 Janar, 2018

schedule 10:41 - 25 Janar, 2018

Pas 50 vitesh karrierë sir Elton John deklaroi se do të tërhiqet nga skena. Por vetëm pas përfundimit të turit të tij të lamtumirës i cili do të zgjasë tre vjet dhe do ta çojë atë në të gjithë botën.

Sir Elton John i jep lamtumirën skenës. Në një deklaratë të transmetuar live dhe në internet, njeriu raketë i cili mbushi 70 vjeç në muajin mars të 2017-ës, nga të cilat 50 i kaloi në skenë, dha lajmin që pritej:

“Prioritet kanë ndryshuar. Kam fëmijë e dua të jem pjesë e jetës së tyre”.

Por lamtumira e tij nga skena do të jetë e gjatë pasi turi i fundit muzikor përmban 300 data në të gjithë botën për tre vitet e ardhshme.

“Lamtumirë rrugës së verdhë Brik” do të jetë titulli i albumit të fundit që do performohet në koncerte në vende të ndryshme deri në 2021-shin.

“Do të jetë një mënyrë për të falenderuar njerëzit, për t’u larguar bukur. Një mënyrë që njerëzit mund të thonë – kam qenë në turin e fundit të tij dhe ishte fantastik. Do të vazhdoj të shkruaj këngë dhe të inçizoj albume. Por dua dhe të shoqërojë fëmijët e mi në ndeshjet e futbollit.

Sir Elton nisi karrierën e tij muzikore në 196-ën së bashku me autorin Bernie Taupin, duke formuar nëj nga ciftet e kompozitorëve më të famshëm në historinë e muzikës bashkëkohore, active për 50 vjet rresht me më shumë se 300 milion albume të shitura dhe rreth 700 këngë të kompozuara

Një artist rekordesh të cilin Mbretëresha Elizabetë e emëroi Kavalier në 1998-ën për shërbimet e tij ndaj muzikës, kulturës angleze dhe bamirësisë.

Në vitin 1997 Akademia mbertërore e Muzikës në Londër e pranoi si anëtar ndrei; në 204-ën revista Rolling Stone e renditi në vendin e 49 në listën e 100 artistëe më të mirë të të gjitha kohërave, ndërsa revista Billboard e cilësoi si artistin solist më të rëndësishëm të gjinisë mashkkullore.

Më pas janë 25 disqe platini dhe 35 ari, gjashtë Grammy Auards dhe në 1994 merrr cmimin Oscar për këngën “Can You feel the love tonight? – kolonë zanore e filmit Mbreti Luan.

Një pianist – protagonist absolut I muzikës rock, në një epolë kur kitaristët kanë qenë ata që ndricuan më shumë

Sir Elton John ka performuar në më shumë se 3500 koncerte./abcnews.al