Simptomat e diabetit mund të shihen te thonjtë, këto ndryshime mund të tregojnë një problem shëndetësor

schedule12:12 - 14 Qershor, 2022

schedule 12:12 - 14 Qershor, 2022

Diabeti i tipit 2 mund të zhvillohet në trupin tonë gjatë shumë viteve. Kjo mund të paraprihet nga rezistenca ndaj insulinës. Të dyja këto sëmundje shoqërohen, ndër të tjera, me çrregullime të sekretimit të insulinës. Kur enzimat pankreatike janë varfëruar dhe nuk janë në gjendje t’i prodhojnë ato, nivelet e glukozës në gjak fillojnë të rriten në mënyrë të rrezikshme. Atëherë mund të shfaqen simptomat e para të diabetit të tipit 2. Disa prej tyre janë:

  • etje e tepruar
  • uria e shtuar,
  • urinim i shpeshtë,
  • humbje peshe e papritur
  • nervozizëm,
  • probleme me përqendrimin,
  • dobësim,
  • shërimi i ngadalshëm i plagëve,
  • përkeqësimi i shikimit,
  • infeksione të ndryshme.

Siç u përmend, ka simptoma të diabetit të tipit 2 që janë shumë të lehta për t’u anashkaluar. Ato shfaqen ndër të tjera në thonj.

Si shfaqet diabeti në thonjtë?

Duhet theksuar se diabeti nuk është e vetmja sëmundje që mund të shfaqet në thonjtë tanë. Ndryshimet në to mund të tregojnë gjithashtu se ne vuajmë nga mungesa e disa vitaminave dhe mineraleve, p.sh. magnez, silikon dhe hekur. Mund të tregojë gjithashtu probleme me gjëndrën tiroide ose veshkat.

Pra, si e dini nëse ndryshimet e thonjve lidhen me diabetin? Më poshtë janë disa simptoma për t’u kujdesur:

“Terry nails”, pra një ndryshim karakteristik në ngjyrën e thonjve. Në këtë rast, ngjyra e thoit që në fillim është rozë, ndërsa pjesa proksimale është e bardhë.

“Linjat e Beau”, ky është një tjetër ndryshim, i cili mund të shihet kryesisht në gishtat e mëdhenj. “Linjat e Beau” shkaktohen nga ndalimi i rritjes së pllakës së thonjve.

Nëse vëreni ndonjë nga këto simptoma, duhet të shihni një mjek. Vetëm në këtë mënyrë mund të kontrolloni nëse trupi juaj ka zhvilluar diabetin e tipit 2./abcnews.al