Si të ndaloni së menduari për punën dhe më në fund të relaksoheni

schedule22:49 - 17 Mars, 2023

schedule 22:49 - 17 Mars, 2023

Nëse e keni parë The Devil Wears Prada, shanset janë që të jeni identifikuar me Andrean në një moment të jetës tuaj dhe jo domosdoshmërisht sepse punoni me njerëz si Miranda Priestley, por sepse ajo e ka mendjen në punë çdo ditë. Detyrimet tuaja janë gjithmonë aty, qoftë me pushime, qoftë tre ditë që keni ikur, qoftë pushim dhe kjo nuk ju lë të shijoni momentet tuaja të bukura.

Për shkak se shumica prej nesh janë të tillë, kemi nevojë për një ndihmë të vogël për t’u çlodhur dhe për të pastruar mendjet tona. Më poshtë, do të shohim 3 mënyra për ta lënë punën aty ku duhet, pra në zyrë.

Ne ndjekim një rutinë të re

Koha që kalojmë në një lloj transporti, duke u kthyer në shtëpi, është ajo që ndan jetën tonë të punës nga ajo personale. Pavarësisht nëse vendosim të dëgjojmë muzikë, të flasim në telefon ose të regjistrojmë mendimet tona në shënimet tona celulare, duhet të gjejmë diçka që do të na largojë mendjen nga puna dhe gradualisht do të na sjellë në realitetin tonë jo punë.

Kemi të bëjmë me probleme të tjera

Nëse mendja jonë po kthehet në zyrë pas përfundimit të tetë orës, ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse ta kanalizojmë energjinë tonë diku tjetër. Nga çfarë do të hamë sonte deri në çfarë të veshim në dasmën e kushërirës tonë këtë verë, le të trajtojmë një problem tjetër, më të vogël dhe më kreativ se takimi i së hënës.

Ne krijojmë një “pushim stresi”

Jo, këtu nuk është bërë asnjë printim. Nëse vërtet duam të mendojmë për punën, le t’i japim vetes gjysmë ore në një moment të ditës dhe të stresohemi atëherë, jo më shpejt, jo më vonë. Në këtë mënyrë, ne do të vendosim kufij të shëndetshëm dhe do të kemi një mendje më të qartë për të menduar për çështjet e punës dhe për të kaluar kohë me njerëzit tanë dhe kohën tonë personale./abcnews.al