Si të mësoni të kurseni para pa e kufizuar veten shumë

schedule14:25 - 17 Prill, 2022

schedule 14:25 - 17 Prill, 2022

Kur duhet të kursejmë para, gjëja më e pakëndshme është të heqim dorë nga gjërat që na pëlqejnë më shumë. Ne kemi gjetur mënyra për t’ju ndihmuar të kurseni para pa e kufizuar veten shumë.

Mbani shënim shpenzimet tuaja

Të kuptuarit se për çfarë shpenzoni para është një hap i rëndësishëm për të kursyer para.

Mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është të merrni një fletore ose të shkarkoni një aplikacion të veçantë. Është e rëndësishme që ndjekja e shpenzimeve të bëhet zakon. Në fund të muajit mund të krahasoni të ardhurat tuaja me shpenzimet tuaja. Kjo do t’ju ndihmojë të merrni një pamje shumë objektive të situatës tuaj aktuale financiare.

Planifikoni shpenzimet tuaja për një muaj

Planifikimi i shpenzimeve tuaja mujore ju ndihmon ta  mbani situatën nën kontroll.

Ju duhet të llogaritni shpenzimet tuaja mujore për transportin, ushqimin, faturat dhe shpenzimet e tjera konstante. Një mënyrë shumë efektive për ta bërë këtë është të bëni zarfe të veçantë për çdo shpenzim dhe të përpiqeni të mos shpenzoni më shumë para për secilën kategori sesa keni vendosur fillimisht në zarf. Blerja në internet është shpesh më ekonomike sesa blerja e zakonshme. Në dyqanet online, çmimet nuk përfshijnë çmimin e qirasë, faturat e energjisë elektrike dhe pagat për arkëtarët. Gjithashtu, dyqanet online shpesh japin zbritje për produktet e tyre. Ata punojnë pa ndërprerje dhe kursejnë shumë kohë për klientët e tyre.

Duke marrë parasysh këta faktorë, mendoni për gjërat që mund të blini pa dalë nga shtëpia.

Kuponë dhe zbritje

Zinxhirët modernë të shitjes me pakicë shpesh ofrojnë çmime të mira për blerjen e produkteve me kuponë, zbritje dhe sisteme të tjera. Palestra, studio vallëzimi dhe vende të tjera të ngjashme shpesh shesin anëtarësime me të cilat mund të kurseni shumë para.

Paratë që mund të kurseni në këtë mënyrë mund të duken të parëndësishme, por nëse përdorni rregullisht oferta të tilla , shuma e parave që mund të kurseni është e konsiderueshme.

Listë pazari

Mos e nënvlerësoni rëndësinë e listave të blerjeve.

Sa herë që shkoni në dyqan, bëni një listë paraprakisht. Gjëja më e keqe që mund t’i bëni buxhetit tuaj është të blini diçka në mënyrë impulsive, ndaj qëndroni gjithmonë në një plan. Nëse mendoni se blerja e një pakete çamçakëz nuk është një goditje e madhe për buxhetin tuaj, imagjinoni sa para do të shpenzoni nëse bëni gjithmonë blerje kaq të vogla të parëndësishme.

Duke paguar para në dorë

Pagesa me para në dorë është shumë më ekonomike sesa pagesa me kartë, sepse përdorimi i parave të gatshme e bën më të lehtë qëndrimin brenda planit tuaj.

Përdorimi i një karte krediti rrit rrezikun e blerjeve impulsive. Kur përdorim para, ne fjalë për fjalë shohim paratë që fluturojnë nga xhepat tanë, kështu që e bën më të vështirë shpenzimin./abcnews.al