Si ta bëni parfumin tuaj të zgjasë më gjatë

schedule11:18 - 31 Janar, 2023

schedule 11:18 - 31 Janar, 2023

Parfumet priren të jenë një nga tregjet më të shtrenjta të bukurisë, kështu që ka shumë në lojë sa herë që provoni diçka të re. Nuk ka asgjë më të keqe se të shpenzosh para për një parfum për të kuptuar më vonë se duhen vetëm disa minuta.

Nëse planifikoni të vishni një parfum gjatë stërvitjes, zgjedhja juaj bëhet edhe më e vështirë, pasi djersa dhe erërat e trupit mund të ndikojnë në mënyrën se si parfumi mban erë dhe sa kohë zgjat. Së pari, djersa mund të bëjë që një parfum të avullojë më shpejt, thotë Veronica Kato, një eksperte e parfumeve dhe parfumeriste e Natura.

Për t’u siguruar që parfumi juaj t’i rezistojë stërvitjeve më intensive, ka disa gjëra që duhet të keni parasysh kur zgjidhni dhe aplikoni parfumin tuaj. Më poshtë, do të gjeni këshilla nga ekspertët që do të sigurojnë që parfumi juaj të ketë erë të mrekullueshme para, gjatë dhe pas stërvitjes tuaj.

Zgjidhni parfumin e duhur

Shumë elementë luajnë një rol gjatë një parfumi, por në veçanti një faktor ka peshën më të madhe. “Arsyeja kryesore që një parfum zgjat më shumë ose më pak është për shkak të familjes së tij nuhatëse”, thotë Kato. Familjet e nuhatjes janë kategori në të cilat hyjnë parfumet, bazuar në karakteristikat e tyre themelore, shpjegon ajo. “Për shembull, familja nuhatëse e agrumeve nuk zgjat aq gjatë sa familja e nuhatjes së florientalëve për shkak të luhatshmërisë së përbërësve të këtyre strukturave.

Nga ana tjetër, vlen të theksohet rëndësia e zgjedhjes së një arome më të lehtë me nota agrume dhe lulesh për stërvitje, edhe nëse kjo do të thotë të sakrifikosh kohëzgjatjen e saj, thotë Sue Phillips, eksperte e parfumeve. Aroma juaj mund të nuhasë pak në kombinim me erën e trupit tuaj gjatë stërvitjes, veçanërisht nëse zgjidhni diçka me nota druri, erëza dhe qelibar, sipas Yvan Jacqueline, ekspert i parfumeve.

Aplikoni parfum në pulsin tuaj

Me siguri keni parë njerëz që e aplikojnë parfumin e tyre në kyçin e dorës ose në anët e qafës. “Ka pjesë të trupit që ruajnë mirë aromën e tyre, të quajtura pika pulsi”, thotë Veronique Gabai, themeluese e markës së parfumeve me të njëjtin emër.

Pikat e pulsit janë zona në trupin tuaj ku mund ta ndjeni lehtësisht pulsin tuaj pasi arteriet tuaja janë më afër sipërfaqes, duke përfshirë qafën, dekoltenë, pas veshëve dhe kyçeve të dorës. Këto zona prodhojnë vazhdimisht nxehtësi dhe intensiteti dhe forca e aromave rritet me nxehtësinë. Kur ushtroheni dhe rrahjet e zemrës rriten, trupi juaj bëhet edhe më i ngrohtë, gjë që mund ta intensifikojë këtë efekt.

Megjithatë, nëse keni parë ndonjëherë dikë të fërkojë kyçet e dorës pas aplikimit të parfumit, kjo është një teknikë që do të dëshironi të anashkaloni. Fërkimi në një parfum mund të parandalojë që parfumi të zgjasë shumë.

Hidratoni lëkurën

Përpiquni të aplikoni locionin e trupit menjëherë përpara se të aplikoni parfumin tuaj. Kjo mund të bëjë që aroma të zgjasë më shumë, pavarësisht nëse shkoni në palestër apo jo, sipas Kato.

Në mënyrë ideale, do të përdorni një locion pa aromë, i cili nuk do të konkurrojë me parfumin tuaj. “Shumë produkte të njohura për banjën, trupin dhe flokët janë të aromatizuara me aroma të forta, deodorante, të cilat e lënë lëkurën shumë aromatike”, thotë Phillips. Nëse nuk i rezistoni dot një kremi hidratues trupi me erë të këndshme, mund të zgjidhni një produkt me aromë të njëjtë me aromën që preferoni. /abcnews.al