Si mund të ndikojë politika e jashtme në aleancën e së djathtës populiste të Europës?

schedule11:24 - 10 Prill, 2021

schedule 11:24 - 10 Prill, 2021

Nga Pawel Zerka, Europian Council on Foreign Policies

Javën e kaluar, Kryeministri hungarez Viktor Orban u takua me homologun e tij polak, Mateusz Morawiecki dhe Matteo Salvini, në Budapest për të diskutuar  për një bashkëpunim më të ngushtë midis palëve.

“Europa ndodhet në një udhëkryq; ajo ka humbur drejtimin e saj dhe ne duam ta ndihmojmë atë të gjejë rrugën “, tha Morawiecki.

 

Orban do të  përballet në zgjedhjet parlamentare vitin e ardhshëm me një opozite të mobilizuar. Ai duhet të jetë në gjendje të tregojë se partia e tij Fidesz, nga Partia Popullore Europiane (EPP) është një fillim i ri- dhe jo fillimi i fundit.

Salvini do të ishte i lumtur të shpëtonte nga lideri Kombëtar i Rassemblement Marine Le Pen në grupin e Identitetit dhe Demokracisë, e cila po bëhet më e vështirë  tani që partia e saj po mbështet qeverinë e Kryeministrit Italian Mario Draghi.

Dhe Kaczynski është i etur jo vetëm për të rritur qëndrimin e partisë së tij në Parlamentin Europian por gjithashtu për të ndërtuar një kundërpeshë politike ndaj ndikimit gjerman në skenën europiane – sipas eurodeputetit Witold Waszczykowski, një anëtar i PiS dhe një ish-ministër i jashtëm.

Aktualisht, pothuajse gjysma e eurodeputetëve nga Partia Konservatore dhe Reformiste Europiane (ECR) janë pjesë e koalicionit qeverisës të Polonisë. Meqenëse Brexit nxiti tërheqjen e Partisë Konservatore Britanike, ECR ka qenë vetëm grupi i gjashtë për nga rëndësia në Parlamentin Europian, raporton abcnews.al

 

Nëse Fidesz dhe League do të bashkoheshin me ECR, ai do të bëhej grupi i tretë më i madh. Dhe madje mund të bëhet i dyti për nga rëndësia nëse  behën bashkë të gjithë ndërkombëtarët anti-BE (siç nuk arritën të bënin dy vjet më parë, përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian).

Por një aleancë midis PiS, Fidesz dhe League mund të jetë e pamundur për shkak të ambicieve të ndryshme të palëve.

Kaczynski do të ishte i lumtur të mirëpriste të  dy miqtë e tij në një ECR të zgjeruar, por Orban mund të preferojë të krijojë një grup krejtësisht të ri – për të shmangur që të jetë thjesht një partner i vogël i Kaczynski. Dhe Salvini mund të kërkojë  të shqyrtojë edhe opsionet e tij; me sa duket, disa anëtarë të partisë së tij janë të etur për t’u bashkuar me EPP .

Po kështu, ai nuk do të përshtatej në ECR për sa kohë që Italia, rivali i tij i brendshëm në të djathtën ekstreme, është akoma në këtë grup. Por, edhe nëse do të gjenin një mënyrë për të punuar së bashku, ata nuk do të binin kurrë dakord në çështjet e politikës së jashtme, raporton abcnews.al

PiS, Fidesz dhe League mund të jenë të bashkuar për shkak të  pakënaqësive të tyre me udhëheqjen e Bashkimit Europian – dhe me rolin që Gjermania dhe Franca kanë në bllok. Por pikëpamjet e tyre gjeopolitike janë krejtësisht të ndryshme.

Këto ndryshime reflektohen në besimet e mbështetësve të tyre, siç tregohet nga një sondazh i opinionit publik që Këshilli Europian për Marrëdhëniet me Jashtë zhvilloi në fund të Nëntorit 2020.

 

69 përqind e votuesve thanë se Shtetet e Bashkuara janë partneri më i rëndësishëm i vendit të tyre, krahasuar me më pak se 10 përqind për Kinën dhe Rusinë së bashku.

Ndërsa rreth një e pesta e votuesve të Fidesz e konsiderojnë SHBA-të si partnerin kryesor të  vendit të tyre – ndërsa më shumë se 20 përqind besojnë te Kina dhe Rusia.

Mbështetësit e League   besojnë të marrëdhëniet transatlantike por thonë se është e rëndësishme të kenë marrëdhënie të mira edhe me Kinën dhe Rusinë. Simpatia e Salvini për Presidentin rus Vladimir Putin nuk është sekret.

Sidoqoftë, mbështetësit e të tre partive kanë më pak të ngjarë se bashkatdhetarët e tyre ta konsiderojnë Gjermaninë si partnerin kryesor të vendit të tyre. Mbështetësit e League e konsiderojnë Kinën një partner më të rëndësishëm se Gjermania. Dhe vetëm 7 përqind e votuesve të PiS  duan që të kenë marrëdhënie të mira me Gjermaninë.

Ajo çfarë është interesante është se mbështetësit e PiS preferojnë edhe Mbretërinë e Bashkuar. Kjo mund të pasqyrojë fobitë e vjetra anti-gjermane në shoqërinë polake, të shfrytëzuara me zell nga PiS dhe mediat pro-qeveritare.

Mund të ketë gjithashtu  të bëjë me mosmarrëveshjen e PiS me BE mbi sundimin e ligjit: meqenëse udhëheqësit e partisë portretizojnë BE si të anuar drejt interesave gjermane, mbështetësit e saj mund të konkludojnë se Gjermania është pjesërisht fajtore për tensionet midis Varshavës dhe Brukselit .

Nëse një armik i përbashkët është i nevojshëm për ndërtimin e një aleance të dobishme, të tre palët mund të gjejnë një.

Për PiS, Rusia është ende një problem shumë më i madh se BE. Të punosh ngushtë me partitë që “flirtojnë” hapur me Moskën nuk është vetëm e vështirë në praktikë por edhe e vështirë për t’u shpjeguar.

Pothuajse tetë në dhjetë mbështetës të League dhe gati gjashtë në dhjetë mbështetës të Fidesz, besojnë se sistemi politik i BE është prishur – por vetëm rreth katër në dhjetë votues të PiS mbështesin këtë pikëpamje.

Në të njëjtën kohë, shpresat e Varshavës për të ruajtur një marrëdhënie të fortë me Uashingtonin (pavarësisht nga fundi i presidencës Trump) mund të ndeshen me simpatinë e Orbanit dhe Salvinit për Moskën dhe Pekinin, raporton abcnews.al

Kur ministri i jashtëm hungarez i cilësoi sanksionet e BE-së për të drejtat e njeriut ndaj Kinës si “të pakuptimta” dhe “të dëmshme “, ai po kritikonte jo vetëm bllokun, por edhe përpjekjet e aleancës perëndimore që koordinuan këtë veprim.

Kështu, të tre palët mund ta kenë të pamundur të flasin për këtë çështje aktuale si furnizimi me vaksina, ndërtimi i rrjeteve 5G, të drejtat e njeriut në Kinë, situata politike në Bjellorusi, politika e energjisë, ose autonomia strategjike e Europës.

Dhe disa çështje të brendshme të BE-së mund të krijojnë përçarje gjithashtu. Për shembull, League është kritik ndaj migrimit brenda bllokut – e cila, për shoqëritë e Europës Qendrore, është një përfitim thelbësor i anëtarësimit në BE.  E vërteta është se të tre partitë janë ose në pushtet ose janë pjesë e një koalicioni qeverisës.

Kjo rrit interesin e tyre për të zbatuar fondin e rimëkëmbjes të koronavirusit në BE.  Duke pasur parasysh ndryshimet e pashmangshme në politikën e jashtme midis të treve, ata duhet të pyesin veten nëse ia vlen të përpiqesh për një aleancë./abcnews.al