Shqipëri-Kosovë, Rusia kritika Ramës

schedule23:08 - 26 Shkurt, 2019

schedule 23:08 - 26 Shkurt, 2019

Rusia e ka konsideruar të papranueshme deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, se Kosova është pjesë e Shqipërisë. Në një deklaratë për shtyp, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova deklaroi se Moska nuk mund të qëndrojë indiferente ndaj deklaratës së Ramës se bashkimi Shqiper-Kosovës nuk është plan “B” por “A”.

Në reagim thuhet se një retorikë e tillë është absolutisht e papranueshme. Zakharova theksoi se, një plan i tillë është synim për të arritur në kufijtë e Serbisë.

“Ne e konsiderojmë këtë një shkelje të rezolutës 12-44 të Këshillit të Sigurimit dhe presim nga Perëndimi që të dënojë plane të tilla gjeo-politike”, vijoi zëdhënësja.

Për Moskën, një lëvizje e tillë minon stabilitetin dhe besimin mes vendeve të Ballkanit, si dhe komplikon dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit. /abcnews.al