Shpërthyen luftimet, për çfarë përplasen Azerbajxhani dhe Armenia?

schedule18:49 - 27 Shtator, 2020

schedule 18:49 - 27 Shtator, 2020

Një përplasje e fortë ushtarake ka shpërthyer mes Armenisë dhe Azerbajaxhanit, ndërsa raportohet për viktima nga të dyja palët.

Duke akuzuar Azerbajxhanin për sulme ajrore dhe artilerie, Armenia njoftoi rrëzimin e helikopterëve dhe shkatërrimin e tankeve si dhe shpalli ligjin ushtarak.

Nga ana tjetër, Azerbajxhani tha se kishte nisur një kundërsulm si përgjigje ndaj bombardimeve.

Ministria e mbrojtjes së Armenisë tha se një sulm ndaj vendbanimeve civile në Nagorno-Karabakh, duke përfshirë kryeqytetin rajonal Stepanakert, filloi në orën 04:10, të dielën.

LEXO EDHE: 16 viktima dhe mbi 100 të plagosur nga konflikti Armeni-Azerbajxhan, Franca: Uluni në dialog

Një grua dhe fëmijë u vranë, thanë zyrtarët. Autoritetet separatiste në Nagorno-Karabakh thanë se 16 nga ushtarakët e tyre kishin vdekur, ndërsa raportohen 100 të plagosur.

Të dielën, Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan premtoi mbështetje për Azerbajxhanin gjatë krizës së re ndërsa Rusia, e parë tradicionalisht si një aleate e Armenisë, bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe bisedime për të stabilizuar situatën.

Pse përplaset Armenia dhe Azejabajxhani?

I gjithë konflikti ka lindur për shkak të rajonit të dikskutueshëm, Nagorno-Karabakh. Rajoni është i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit por i kontrolluar nga armenët etnikë.

Nagorno Karabakh u shkëput në vitet e rrëzimit të Bashkimit Sovjetik. Armenia dhe Azerbajxhani ishin pjesë e shtetit komunist, i cili u përpoq të shtypte dallimet etnike dhe fetare, shkruan BBC, përcjell abcnews.al.

Konflikti në malet e Kaukazit ka mbetur i pazgjidhur për më shumë se tre dekada, me luftime periodike. Përleshjet kufitare në korrik vranë të paktën 16 njerëz, duke bërë që demonstrata më e madhe për vite me radhë në kryeqytetin azerbajxhan të Baku, ku kishte thirrje për rimarrjen e rajonit.

Faktet kryesore për rajonin:

Një rajon malor me rreth 4,400 km katrore.

Banuar tradicionalisht nga armenë të krishterë dhe turq myslimanë.

Në periudhën sovjetike, u bë një rajon autonom brenda republikës së Azerbajxhanit.

Njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por shumica e popullsisë është armene etnike.

Rreth një milion njerëz të zhvendosur nga lufta e viteve 1990, dhe rreth 30,000 të vrarë.

Forcat separatiste kapën disa territore shtesë rreth enklavës në Azerbajxhan në luftën e viteve 1990.

Rusia tradicionalisht është parë si një aleate e armenëve.

g.v/abcnews.al