Shpërthim me bombë në një spital të Hong Kongut

schedule07:34 - 27 Janar, 2020

schedule 07:34 - 27 Janar, 2020

Një bombë ka shpërthyer në një spital të përgjithshëm në Hong Kong të hënën, ndërsa është bërë evakuim i përkohshëm të disa pacientëve, por pa lëndime, tha policia.

Incidenti erdhi pasi një grup protestues të dielën ngritën zërin në hollin e një ndërtese banimi të sapo ndërtuar në Hong Kong që autoritetet kishin planifikuar ta përdorin si një strukturë karantine, pasi frika rritet për shkak të një shpërthimi koronavirus në territorin e Kinës.

Hong Kongu është përfshirë nga demonstrata gjatë shtatë muajve të fundit të përqendruar në marrëdhëniet e saj me Kinën kontinentale, me zemërimin e nxitur nga ajo që protestuesit e shohin si ndërhyrje në rritje nga Pekini.

Pajisja shpërtheu në një nga tualetet në Qendrën Mjekësore Caritas rreth orës 2.30 të mëngjesit në orën lokale, tha policia në një deklaratë.

Njësia e depozitimit të mjeteve shpërthyese “gjeti një bombë të dyshimtë brenda një tualeti, me gjatësi 15 centimetra, 10 centimetra në diametër,” tha policia.

“Ata morën copat e bombës së dyshimtë për ekzaminim të mëtejshëm dhe evakuuan rreth 20 njerëz në një vend të sigurt. Askush nuk u plagos. “Motivi i shpërthimit në spital nuk dihej./abcnews.al