Shpella e Ciklopit në Himarë, monument kulture i lënë në harresë

20:00 | 03/08/201920:000

Edicioni Veror ka udhëtuar drejt zonës së Himarës për të parë nga afër një monument kulture sikundër është Shpella e Spilesë ose siç njihet nga banorët e zonës si Shpella e Ciklopit.

Në një intervistë për ABC News Profesoreshë Enkelejda Panajota Neranxi ka folur për historikun e kësaj shpelle që është një atraksion i vërtetë turistik.

“Jemi para Shpënës së Spilesë edhe kjo zonë është shpallur monument kulturor nga shteti shqiptar që në vitin 1963. Gërmimet e para në këtë shpellë janë bërë që në vitin 1939 dhe arkeologët e asaj kohë kanë thënë se kjo shpellë është banuar që në Epokën e Neolitit të Ri. Kurdse në vitin 2002 dhe 2003 u bë një gërmim i dytë dhe na thanë se banimi i saj është bërë në Epokën e Mezolitit”, shprehet ajo.

Ndër të tjera ajo tha se kjo shpellë është lënë në harresë pasi nuk është punuar mjaftueshëm për të njohur pasurinë historike që ajo mbart./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono