Shkupi një nga qytetet me ajrin më të ndotur në botë

schedule12:25 - 21 Janar, 2019

schedule 12:25 - 21 Janar, 2019

Qyteti i Shkupit të shtunën ka zënë vendin e parë në botë për nga ndotja e ajrit, duke u radhitur në grupin e kryeqendrave të Indisë, Bangladeshit e Pakistanit. Prania e grimcave PM10 dhe PM 2.5, sipas stacioneve matëse ka kapërcyer normat e lejuar për dhjetëra herë.

Drejtuesit e kryeqytetit të Maqedonisë, kanë nisur me zbatimin e masave urgjente për mbrojtje nga ndotja e ajrit. Transporti publik prej së hënës bëhet pa pagesë, me qëllim të uljes së numrit të automjeteve në komunikacion. /abcnews.al