‘Shija’ e së ardhmes/ Shkencëtarët në Zelandën e Re ‘rrisin’ indet e frutave në laborator

schedule22:48 - 8 Shtator, 2023

schedule 22:48 - 8 Shtator, 2023

Me shqetësimet për sigurinë ushqimore për shkak të ndryshimeve klimatike në rritje, shkencëtarët në Zelandën e Re po përpiqen të rritin indet e frutave në laboratorë.

Ndërsa kultivimi i mishit në laborator ka marrë shumë publicitet vitet e fundit, praktika të ngjashme me frutat janë më pak të zakonshme. Shkencëtarët në Plant & Food Research në Christchurch synojnë ta ndryshojnë atë. Ata po rritin indet e frutave nga qelizat bimore, duke shpresuar se një ditë do të ketë shije, erë dhe ndjesi si fruta të vërtetë.

“Këtu në Zelandën e Re, ne jemi të mirë në hortikulturën konvencionale,” tha Dr. Ben Sean, shkencëtar kryesor për programin ‘Food by Design’ në Plant & Food Research të financuar nga qeveria. “Por duke parë përpara, ka shumë ndryshime që vijnë në botë me rritjen e popullsisë, rritjen e urbanizimit dhe ndryshimet klimatike.”

Ushqimi i rritur në laborator mund të luajë një rol kyç në bujqësinë e qëndrueshme, por është ende në një fazë shumë të hershme të zhvillimit, sipas Dr Ali Rashidinejad, një shkencëtar i lartë i ushqimit në Universitetin Massey në Auckland, i cili nuk është i përfshirë në projekt.

Meqenëse ushqimet e rritura në laborator janë një koncept krejtësisht i ri, pasi të zhvillohen, ato do të duhet të provojnë sigurinë e tyre tek agjencitë rregullatore, me gjasë përmes provave klinike të shtrenjta dhe të gjata. Kapërcimi i pengesave të tilla mund të marrë vite, nëse jo dekada”, tha Rashidinejad.

Projekti Plant & Food Research, i cili filloi 18 muaj më parë, po fokusohet në qelizat nga boronicat, mollët, qershitë, feijoa, pjeshkët, nektarinat dhe rrushi, por ato paralajmërojnë se qëllimi përfundimtar i prodhimit të një produkti që do të jetë ushqyes dhe i këndshëm për konsumi, është disa vite larg dhe mund të mos jetë fare i mundur.

Megjithatë, përpjekjet duhet të vazhdojnë, tha Dr. Sam Baldwin, kryestrategu në Plant & Food Research./abcnews.al