Shifrat e frikshme, autoritetet greke në tryezë skenarin e marsit

schedule12:09 - 13 Nëntor, 2020

schedule 12:09 - 13 Nëntor, 2020

Greqia po përballet me një situatë shqetësuese të koroavirusit. Autoritetet kanë nisur aplikimin e masave kufizuese, të cilët janë njoftuar për tre javët e nëntorit.

Mirëpo, duke vëzhguar situatën e cila duket se nuk do të ketë përmirësim mund të ketë një zgjatje të bllokimit.  Mediat greke raportojnë se shtrirja e bllokimit përtej 30 nëntorit është tashmë në tryezë.

Dje, të dhënat e raportuara nga strukturat shëndetësore ishin të frikshme: 3,316 raste të reja të, nga të cilat 828 në Selanik dhe 756 në Atikë, 310 pacientë të intubuar dhe 50 vdekje në 24 orë.

Përkeqësimi i kushteve të motit e bën situatën edhe më të vështirë, pasi favorizon përhapjen e koronavirusit. Në këtë kontekst, shtrirja e masave kufizuese do të jetë rruga e vetme, siç është mbyllja e shkollave fillore  dhe ndalimi i plotë i trafikut në të paktën disa zona, skenar që u aplikua në fillim të marsit, përcjell abcnews.al.

“Është një fenomen dinamik. Ne po presim të shohim rezultatet në 5-7 ditët e ardhshme dhe po vlerësojmë gjithçka, por shkollat ​​janë të sigurta dhe prindërit dhe mësuesit duhet të ndihen të sigurt për to ”, tha dje zëvendës Ministri i Shtetit, Akis Skertsos , duke lënë të hapur mundësinë e bllokimit afatgjatë.

“Do të duhen tetë javë karantinë  që vendi të bjerë nën 500 raste, një kufi i vendosur nga Ministri i Shëndetësisë Vassilis Kikilias për heqjen e bllokimit”, tha profesori i Inxhinierisë së Mjedisit të Universitetit Aristoteli të Selanikut, Demosthenes Sarigiannis , duke folur për “Protothema”.

Sipas Sarigiannis, duhet të ketë mbyllje alternative, të ashtuquajturin sistem “fizarmonikë”, në mënyrë që të kufizojë përhapjen e koronavirusit.

Ai vuri në dukje se kjo masë është një zgjidhje e sigurt për rrezikun shëndetësor dhe vështirësitë financiare. Athanasios Tsakris u shpreh i sigurt se më shumë masa do të merren në periudhën e ardhshme si dhe do të ketë zgjatje të bllokimit. g.v/abcnews.al