Shfaqja e cirkut zgjati 24 orë, 10 minuta dhe 30 sekonda, shkolla fiton rekordin botëror Guinness

schedule15:46 - 22 Nëntor, 2022

schedule 15:46 - 22 Nëntor, 2022

Një shkollë arti në Kamboxhia theu një rekord botëror Guinness duke organizuar një shfaqje cirku që zgjati 24 orë, 10 minuta dhe 30 sekonda.

Zyrtarët në Phare Ponleu Selpak, një shkollë jofitimprurëse e arteve në Kamboxhia, thanë se ata erdhën me idenë për të arritur Rekordin Botëror Guinness kur shkolla u detyrua të mbyllej në mes të pandemisë COVID-19.

Të 90 interpretuesit, të cilët përfshinin profesionistë të shkollës, si dhe interpretues nga organizata simotra, Phare, Circus Kamboxhiane, organizuan një shfaqje që paraqiste magji, akrobaci, vallëzim, klloun dhe muzikë.

Cirku u organizua në mars 2021, por Rekordeve Botërore Guinness iu deshën më shumë se një vit për të shqyrtuar provat dhe për të vërtetuar rekordin, i cili u shpall zyrtarisht këtë muaj./abcnews.al