Shembet diga në Brazil, 9 të vdekur dhe qindra të zhdukur

schedule11:52 - 26 Janar, 2019

schedule 11:52 - 26 Janar, 2019

Të paktën 9 viktima dhe më shumë se 300 persona janë shpallur të zhdukur, si pasojë e shembjes së një dige, në zonën e Brumadinho, në Brazil pamjet nga ajri tregojnë se si një det balte ka mbuluar shtëpitë në rajonin e Korregos.

Qeveria e Presidentit të Republikës Bolsonaro, ka autorizuar krijimin e njësisë së krizave. Presidenti deklaroi se qeveria e tij ka ndërmarrë një operacion të gjerë shpëtimi dhe se ai vetë do të shkojë të shohë nga afër atë që ka ndodhur./abcnews.al