Shefi i kabinetit të Zelenskyt konfirmon nisjen e fazës së dytë të luftës

schedule22:16 - 18 Prill, 2022

schedule 22:16 - 18 Prill, 2022

Shefi i shtabit presidencial në Ukrainë tha sot se “faza e dytë e luftës ka filluar”, duke iu referuar ofensivës së re ruse në lindje të Ukrainës, raporton Reuters.

Deklarata e shefit të shtabit Andriy Yermak konfirmon komentin e zyrtarit të lartë të sigurisë në Ukrainë, i cili tha më herët sot se Rusia kishte nisur ofensivën e saj të re në Ukrainën lindore.

Lexo edhe: Alarm në Ukrainë, rrezik për sulm ajror në të gjithë vendin

“Besoni në ushtrinë tonë, ajo është shumë e fortë,” shkroi Yermak në Telegram për të siguruar ukrainasit se forcat e Ukrainës mund të ndalojnë ofensivën.

Shtabi i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase gjithashtu njoftoi sot se Rusia ka nisur sulm në Ukrainën lindore.

Shtabi i Përgjithshëm raportoi fillimin e ofensivës së Rusisë në lindje. Forcat ruse shtuan operacionet sulmuese dhe sulmuese në disa drejtime në lindje të Ukrainës.

/abcnews.al/