SHBA-të paralajmërojnë: Rusia mund të përdorë armë bërthamore në Ukrainë

schedule15:09 - 23 Prill, 2022

schedule 15:09 - 23 Prill, 2022

Askush nuk mund të përjashtojë mundësinë e një sulmi bërthamor. Për shkak se Vladimir Putin ka urdhëruar tashmë krime të tmerrshme dhe brutale, gjithçka mund të ndodhë.

Mund të përdoren lloje të ndryshme armësh katastrofike.

Kështu është përgjigjur pyetjes nëse ekziston mundësia e përdorimit të armëve bërthamore, Victoria Nuland, nënsekretarja e shtetit për çështjet politike të SHBA-së, sipas la repubblica.

Nuland theksoi se SHBA-të po përpiqet ta bëjë Kremlinin të reflektojë se një hipotezë e tillë “do të ishte katastrofike jo vetëm për Ukrainën dhe botën”, por edhe për “Putinin dhe Rusinë”.

Putin “do të konsiderohet” përgjegjës për luftën. krimet e kryera tashmë, por përdorimi i armëve bërthamore do të ndryshonte tërësisht rrjedhën e luftës.

Kostoja e imponuar ndaj Putinit dhe Rusisë do të ishte e jashtëzakonshme”, shtoi ajo.

/abcnews.al