SHBA: Pushtimi rus i Ukrainës, kërcënimi më i madh për Europën që nga Lufta e Ftohtë

schedule15:13 - 15 Mars, 2023

schedule 15:13 - 15 Mars, 2023

Pushtimi rus i Ukrainës është kërcënimi më i madh për Europën që nga Lufta e Ftohtë, tha sekretari amerikan i mbrojtjes.

Lloyd Austin e quajti atë një sulm ndaj “rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla që na mban të gjithëve të sigurt”, gjatë takimit të dhjetë të një aleance prej 54 kombesh të quajtur Grupi i Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës.

“Vendet këtu sot e kuptojnë rrezikun e luftës së zgjedhur të Rusisë, si për popullin ukrainas ashtu edhe për botën,” tha ai.

“Ky është kërcënimi më i madh për sigurinë europiane që nga fillimi i Luftës së Ftohtë, pas Luftës së Dytë Botërore.

“Dhe është një sulm i drejtpërdrejtë ndaj rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla që na mban të gjithëve të sigurt dhe të sigurt,” theksoi ai.

/abcnews.al