SHBA pritet të vaksinojë adoleshentët me vaksinën e prodhuar nga Pfizer

schedule21:29 - 12 Maj, 2021

schedule 21:29 - 12 Maj, 2021

Këshilltarët e vaksinave në Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve votuan të mërkurën për të rekomanduar përdorimin e vaksinës Pfizer / BioNTech tek adoleshentët e moshës 12 deri në 15 vjeç.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA zgjati të hënën autorizimin e saj të urgjencës për përdorimin e vaksinës në grupmoshën më të re. Tashmë varet nga CDC që të rekomandojë përdorimin e vaksinës në grupmoshën e radhës.

“Vaksina Pfizer-BioNTech Covid-19 rekomandohet për personat 12-15 vjeç në popullatën amerikane nën Autorizimin e Përdorimit të Emergjencës nga FDA,” vendosi komiteti.

Anëtarët votuan 14-0 për të rekomanduar përdorimin e vaksinës, me një përjashtim. Drejtori i CDC, Dr. Rochelle Walensky pritet ta nënshkruajë shpejt rekomandimin. /abcnews.al/