SHBA/ Polici detyron ish të dashurën të shtrohet në psikiatri: Do të bëj që të dukesh si e çmendur

schedule09:55 - 26 Shtator, 2023

schedule 09:55 - 26 Shtator, 2023

Një polic në Pensilvani po përballet me gjyq pasi dyshohet se arrestoi me forcë ish të dashurën e tij dhe e detyroi atë që të merrte pjesë në seanca trajnimi të shëndetit mendor nën pretendime të rreme.

37 vjeçari Ronald Davis u arrestua të enjten me akuzën e shpërdorimit të detyrës për të ndjekur penalisht ish të dashurën duke e dërguar në një institucion mjekësor për disa ditë.
Davis dyshohet se i tha asaj: “Unë e di që nuk je e çmendur, unë do të të bëj të jesh e çmendur”. Gruaja pretendon se më pas e ka çuar që të marrë trajtim mjekësor, sipas dokumenteve të gjykatës.

Duke vepruar në bazë të një informacioni nga policia e shtetit, Davis, i cili ishte jashtë detyrës në atë kohë, kontaktoi zyrtarët e qarkut përmes një llogarie emaili të policisë dhe u paraqit si një ushtarak për të marrë një urdhër pasi kishte paraqitur mesazhe të supozuara nga ajo në të cilat ajo kërcënonte se do të vriste veten.

Vajza u mbajt kundër dëshirës së saj në spital për pesë ditë dhe nuk shfaqi mendime vetëvrasëse gjatë asaj kohe, sipas stafit mjekësor. Ajo doli nga spitali më 26 gusht dhe më pas u mor në pyetje nga policia./abcnews.al