SHBA përsërit qëndrimin: Nuk kemi inkurajuar Ukrainën të përshkallëzojë luftën me Rusinë

schedule16:34 - 7 Dhjetor, 2022

schedule 16:34 - 7 Dhjetor, 2022

Shtetet e Bashkuara janë shumë të qarta me Ukrainën në lidhje me përgjegjësinë mbi sistemet e armëve dhe shqetësimet e saj për përshkallëzimin e luftës me Rusinë, tha zëdhënësi i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

“Ne kemi qenë të qëndrueshëm në shqetësimet tona për përshkallëzimin. Ne nuk i kemi inkurajuar ata ta bëjnë këtë”, u tha Kirby gazetarëve pas sulmeve të supozuara të një droni ukrainas në dy baza ajrore brenda Rusisë.

Ndërkohë, Kirby tha se SHBA nuk kishte parë prova se Irani ka transferuar raketa balistike në Rusi për përdorim kundër Ukrainës.

“Ne e dimë se baza e tyre industriale e mbrojtjes po taksohet”, tha Kirby për Rusinë.

“Ne e dimë se ata kanë vështirësi të mbajnë atë ritëm. Ne e dimë se Putin ka probleme me furnizimin e municioneve të drejtuara në mënyrë specifike”, tha ai.

/abcnews.al