SHBA: Forcat ruse po bllokojnë dy portet kryesore të Ukrainës

schedule10:02 - 24 Qershor, 2022

schedule 10:02 - 24 Qershor, 2022

Shtetet e Bashkuara kanë informacione se Flota e Detit të Zi të Marinës Ruse “ka marrë urdhër për të bllokuar efektivisht portet ukrainase të Odesës dhe Ochakiv”, tha një zyrtar amerikan për CNN.

Sipas këtij zyrtari, forcat ruse janë duke vendosur mina në Detin e Zi dhe kanë minuar më parë lumin Dnipro. Zyrtarët perëndimorë kanë akuzuar Moskën se po përdorin ushqimin si armë ndërsa udhëheqësit dhe ekspertët paralajmërojnë për një krizë ushqimore të afërt me miliona tonë drithëra ukrainas që nuk mund të eksportohen.

“Ne mund të konfirmojmë se pavarësisht pretendimeve publike të Rusisë se nuk po minon veriperëndimin e Detit të Zi, Rusia në fakt po vendos mina në Detin e Zi pranë Ochakiv”, tha zyrtari amerikan për CNN të enjten.

Moska ka pretenduar se nuk po pengon dërgesat bujqësore nga Ukraina dhe ka thënë se Kievi duhet të çminojë ujërat që anijet të kalojnë tranzit.

“Federata Ruse nuk po krijon asnjë pengesë për kalimin e anijeve apo anijeve. Ne nuk po parandalojmë asgjë,” tha Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov në fillim të qershorit.

Në një telefonatë me gazetarët të enjten, të organizuar nga Qendra e Medias Rajonale e Afrikës së Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha:

“Rusia po minon detin. Ne po minonim detin për t’u mbrojtur. Rusët po e minonin atë gjithashtu- për të mos lejuar që të shkatërronin anijet tona”, tha ai. Po çfarë do të ndodhë kur porti të çminohet. Kush do të sigurojë dhe si mund të sigurohet që Rusia të mos abuzojë me portin e hapur dhe të sulmojë Odesën nga deti?

Kjo është pikëpyetja që kanë të gjithë: si të siguroheni që Rusia të mos sulmojë Odesën nga deti”.

/abcnews.al