SHBA do të transferojë armët e sekuestruara nga Irani në Ukrainë

schedule17:26 - 4 Tetor, 2023

schedule 17:26 - 4 Tetor, 2023

SHBA do të transferojë mijëra armë iraniane të sekuestruara dhe municione në Ukrainë, në një masë që mund të ndihmojë në zbutjen e disa prej mungesave kritike me të cilat përballet ushtria ukrainase ndërsa ata presin më shumë para dhe pajisje nga SHBA dhe aleatët e saj, thanë zyrtarët amerikanë.

Komanda Qendrore e SHBA pritet të shpallë politikën sa më shpejt që këtë javë, thanë zyrtarët, shkruan CNN.

Nuk është e qartë se cilat autoritete ligjore do të përdorin SHBA për të lehtësuar transferimin e armëve – Kombet e Bashkuara kërkojnë që armët e sekuestruara të asgjësohen ose të ruhen.

Administrata e Presidentit Joe Biden prej muajsh po peshon se si t’u dërgojë ligjërisht armët, të cilat ruhen në objektet e CENTCOM në të gjithë Lindjen e Mesme, tek ukrainasit./abcnews.al