Sezoni turistik në Shëngjin, Ndreu: Do vendosim gjoba për ndotjen

schedule14:30 - 8 Shtator, 2019

schedule 14:30 - 8 Shtator, 2019

Kryetari i Bashkisë së Leshës Pjerin Ndreu tha se do të aplikojë gjoba të renda për subjektet që ndotin plazhin e Shëngjinit. Sipas Ndreut, Shëngjini është i ndotur sepse bashkia nuk ka kryer rolin e saj.

Mungesë kapacitetesh, mjetesh, ndërgjegjësimi dhe mbi të gjitha kulturë për të mbajtur pastër ambientin. Këto janë arsyet që rendit kryetari i Bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu, i cili e pranon që situata nuk është ende nën kontroll në zonën turistike të Shëngjinit që vazhdon të jetë e ndotur.

Zgjidhja sipas tij do të vijë vetëm pas organizimit të ri të të gjithë sistemit të pastrimit dhe aplikimit të gjobave që sipas tij do të miratohen së shpejti në Këshillin Bashkiak.

“Ka qenë një kohë e shkurtër dhe një gjendje e mbingarkuar për shkak edhe të ndërgjegjes që ka lidhje me operatorët turistikë, kryesisht hoteleri dhe restorante dhe me vetë pushuesit të cilët na rezultojnë që të gjithë bashkë kryejnë një ndotje të papërballueshme për momentin”, thotë Ndreu.

Sa i përket ndotjes dhe papastërtive në të gjithë territorin e bashkisë, Ndreu fajëson kompanitë e pastrimit duke paralajmëruar edhe ato për penalitet për mos zbatim kontratash.

“Një paketë gjobash shumë të rënda do kalojmë në këshillin bashkiak. Mendoj se do e përmirësojmë rrënjësisht situatën dhe kjo histori do fillojë të përgatitet që tani që sezoni t’i gjejë njerëzit të ndërgjegjësuar dhe me një skemë shumë efektive besoj se do ia dalim”, shprehet Ndreu.

Pavarësisht se Bashkia e Lezhës e menaxhon sistemin e pastrimit nëpërmjet 3 kompanive të ndryshme, është dashur edhe ndërhyrja e administratës së bashkisë me aksione për të patur një ambient të pastër në të gjithë territorin, aksione që ende vijojnë./ABC News Albania 24/7