Sergei Ryabkov do të takohet me ambasadoren e re amerikane në Moskë

schedule14:38 - 28 Janar, 2023

schedule 14:38 - 28 Janar, 2023

Një takim do të zhvillohet mes zëvendësministrit të jashtëm rus Sergei Ryabkov dhe ambasadores së re të SHBA të Rusisë, Lynn Tracy në fillim të javës së ardhshme, njoftoi sot agjencia ruse e lajmeve RIA.

Tracy mbërriti në Moskë në fillim të kësaj jave. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha dje, të premten, se ambasadori i ri i SHBA-së në Rusi nuk do të përmirësojë marrëdhëniet midis dy vendeve, sepse Uashingtoni po zhvillon atë që ajo e quajti një “luftë hibride” kundër Rusisë.

Takimi do të zhvillohet në një kohë kur marrëdhëniet e Moskës me Uashingtonin janë në gjendjen më të keqe për shkak të pushtimit rus të Ukrainës dhe sanksioneve perëndimore kundër Rusisë.

Sipas Ryabkoff, dorëzimi tradicional i kopjeve të certifikuara nga Tracy tashmë është rënë dakord.

Takimi “do të bëhet fjalë për fjalë në fillim të javës. Pritet që kopjet e letrave kredenciale nga ambasadorja Trejsi të jenë tek unë,” vuri në dukje Ryabkov./abcnews.al/