Sergei Lavrov sfidon hapur Britaninë e Madhe dhe i dërgon një mesazh

schedule19:16 - 16 Qershor, 2022

schedule 19:16 - 16 Qershor, 2022

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov i ka dërguar një mesazh qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Në një intervistë me redaktorin e BBC-së për Rusinë, Steve Rosenberg, ai thotë se nuk mendon se ka “më hapësirë ​​për manovrim” në lidhje me marrëdhëniet midis Rusisë dhe Britanisë së Madhe.

“Të dy, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson dhe Sekretarja e Jashtme Liz Truss thonë hapur se duhet ta mposhtin Rusinë, se duhet ta detyrojnë Rusinë të gjunjëzohet”, thotë Lavrov.

“Vazhdoni atëherë, bëjeni!” shton ai.

Lavrov vazhdon të akuzojë Mbretërinë e Bashkuar se “ka sakrifikuar edhe një herë interesat e popullit të saj për hir të ambicieve politike”.

Ai vazhdon: “Politikanët e tyre mendojnë vetëm për zgjedhjet e ardhshme dhe asgjë tjetër”.

Ashtu si vendet e tjera perëndimore, Britania e Madhe i ka dhënë Ukrainës armë për të luftuar pushtuesit rusë  dhe gjithashtu ka vënë në shënjestër Moskën me sanksione./abcnews.al/