Scholz mirëpret Macronin në Berlin: Të punojmë mkrë së bashku për Evropën

schedule18:58 - 9 Maj, 2022

schedule 18:58 - 9 Maj, 2022

Kancelari gjerman Olaf Scholz mirëpriti Emmanuel Macron sot në Berlin. Duke folur në një konferencë shtypi, ai përgëzoi presidentin francez për rizgjedhjen e tij të fundit.

Scholz thotë se bashkëpunimi i mirë midis Francës dhe Gjermanisë është i rëndësishëm dhe se të dy vendet duhet “të punojnë mirë së bashku që Evropa të  bëjë të njëjtën gjë”.

Askush nuk mund ta dinte se lufta në Ukrainë do të shpërthente, thotë ai, ose se mijëra e mijëra do të përjetonin vdekjen dhe shkatërrimin si rezultat, shtoi ai.

“Ne kemi përjetuar një pikë kthese në histori”, tha kancelari gjerman. /abcnews.al