Sasi të mëdha uji po shkarkohen, Nova Kakhovka po përmbytet nga diga në duart e rusëve

schedule11:45 - 21 Maj, 2022

schedule 11:45 - 21 Maj, 2022

Një sasi e madhe uji është duke u shkarkuar nga diga Kakhovka prej ushtrisë ruse më qëllim përmbytjen e Nova Kakhovka-s. Lajmin e bën të ditur Qendra për Gazetari Investigative.

Sipas raportimeve, hidrocentrali nuk ka dy njësi hidraulike, ndaj punëtorët detyrohen të kullojnë ujin nga rezervuari i Kakhovkës në vëllime më të mëdha.

Si rezultat, argjinatura Nova Lakhovka dhe parku i qytetit përmbyten. Fshatrat përreth dhe Kherson-i janë në rrezik. Ndërkohë, banorët e Nova Kakhovka raportojnë për përmbytje. Një punonjës i Hidrocentralit në Kakhovka konfirmoi situatën në anonimitet në Qendrën Investigative. /abcnews.al/