Samiti, Biden dhe Putin mund të takohen në Zvicër

schedule22:07 - 17 Maj, 2021

schedule 22:07 - 17 Maj, 2021

Zvicra është vendi më i mundshëm për të pritur një samit midis Presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij amerikan Joe Biden, njoftoi sot gazeta ruse Kommersant, duke cituar burime qeveritare.

Biden, i cili e përshkroi Putinin si “të pamëshirshëm” pak muaj më parë, duke bërë që Moska të kujtojë ambasadorin e saj për konsultime, ka thënë se ai do të donte të takohej me të gjatë turneut të tij evropian muajin tjetër.

Kremlini thotë se po shqyrton një samit. Ministrat e Jashtëm rusë dhe amerikanë Sergei Lavrov dhe Anthony Blinken do të takohen në Islandë këtë javë dhe pritet të diskutojnë përgatitjet për një samit të mundshëm.

Muajin e kaluar, gazeta njoftoi se Biden kishte ofruar takim me Putinin në 15-16 qershor në një vend evropian. /abcnews.al