“Russiagate” përplas FBI me Shtëpinë e Bardhë

schedule13:21 - 1 Shkurt, 2018

schedule 13:21 - 1 Shkurt, 2018

Paralajmërimi për publikimin e një memorandumi lidhur me hetimet për çështjen “Russiagate” ka shkaktuar një përplasje mes FBI dhe Shtëpisë së Bardhë. Ndërsa Demokratët kanë akuzuar Republikanët se kanë ndryshuar tekstin e memos për përgjimet e FBI përpara se të votohej.

Ka shkaktuar përplasje dhe akuza, deklarata e presidentit amerikan Donald Trump për publikimin e një informacioni. FBI të mërkurën njoftoi se ka shqetësime të mëdha lidhur me saktësinë e një memorandumi mbi hetimin për Rusinë, të cilin kreu i Shtëpisë së Bardhë do ta bëjë publik. Sipas mediave amerikane, Drejtori i FBI dhe Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm i kanë thënë Shtëpisë së Bardhë se publikimi i dokumentit mund të vendosë një precedent të rrezikshëm.

Republikanët thonë se memorandumi zbulon survejimet e papërshtatshme nga FBI dhe Departamenti i Drejtësisë në hetimin për “Russiagate”. Por FBI shprehu shqetësimin se faktet e rëndësishme janë lënë jashtë memorandumit. Kjo deklaratë e përshkallëzon më tej konfliktin brenda administratës lidhur me memorandumin.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders tha për CNN se dokumenti po rishikohet nëse bie ndesh me aspektin ligjor dhe të sigurisë kombëtare. Kurse shefi i personelit i Shtëpisë së Bardhë, John Kelly, nënvizoi se shpresonte që memorandumi të publikohej “shumë shpejt në mënyrë që ta shohë e gjithë bota”.

Ndërkohë, një zyrtar i lartë demokrat në Komitetin e Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve akuzoi republikanët se kanë manipuluar një memorandum rreth përgjimeve të FBI në zgjedhjet presidenciale të 2016. Adam Schiff thotë se republikanët kanë ndryshuar tekstin përpara se të votohej. Dokumenti sekret është kaluar në komitetin e dominuar nga partia në pushtet por nevojitet aprovimi nga presidenti Trump që të bëhet publik.

Demokratët dyshojnë se dokumenti është një pretekst për të diskredituar hetimin për lidhjet e ekipit të fushatës presidenciale të Trrump me Rusinë, që udhëhiqen nga prokurori special Robert Mueller. Nëse presidenti amerikan do ta aprovojë, memorandum do të publikohet gjatë orëve të vona të së enjtes./abcnews.al