Rusia në turin e dytë të Botërorit

schedule22:15 - 19 Qershor, 2018

schedule 22:15 - 19 Qershor, 2018

Synimi u arrit, golat u shënuan, ndërsa synohet edhe Këpuca e Artë.

Nëse ndonjë skuadër vendase në Botëror ka ëndrra të mëdha, ato nuk mund të jenë më shumë se kaq, të paktën për fazën e grupeve. Rusia u kualifikua për në raundin e dytë pas suksesit të thellë, të merituar, por edhe të papritur ndaj Egjiptit.

Gjithçka u vendos në pjesën e dytë, kur vendasit patën nevojë vetëm për një gabim të kundërshtarit, për një autogol, që të ishin të papërmbajtshëm. Në minutën e 47, Fati e dërgoi topin në rrjetën e portës së tij dhe që pas këtij momenti Egjipti sikur nuk ishte më në fushë.

Rusët, të nxitur nga rreth 60.000 tifozë, shënuan shpejt e shpejt edhe dy gola të tjerë, me autorë Çerishevin dhe Dzuba-n, në minutat 59 e 61. Diçka vërtetë e papritur, aq më tepër me Egjiptin që pati në fushë që nga minuta e parë, yllin e saj kryesor, Mohamed Salah.

Salah arriti ta tregojë veten, të paktën, me penallti, duke e kthyer në gol, por duket se numri 10 e ka shumë më të lehtë të shkëlqejë tek Liverpuli sesa me ekipin kombëtar. Sa për Rusinë, ajo po nis të fitojë më shumë vlerësime.

Nëse fitorja e parë 5-0 ndaj Arabisë Saudite mund të quhej një rastësi, kjo nuk mund të thuhet për suksesin ndaj Egjiptit.Ka fituar dy ndeshje nga dy, ka shënuar 8 gola, ndërsa lojtari i saj, Çerishev, është pretendent për Këpucën e Artë, duke pasur 3 gola, po aq sa Cristiano Ronaldo./abcnews.al