Rusët nxjerrin në televizion dy britanikë të kapur në Ukrainë: Një thirrje për Boris Johnson

schedule16:53 - 18 Prill, 2022

schedule 16:53 - 18 Prill, 2022

Dy luftëtarë britanikë janë shfaqur në televizionin shtetëror rus duke kërkuar që të shkëmbehen me një politikan pro-rus që mbahet nga autoritetet ukrainase.

Shaun Pinner dhe Aiden Aslin u kapën nga forcat ruse në Ukrainë.

Të dy i kërkuan kryeministrit Boris Johnson t’i sillte në shtëpi  në këmbim të lirimit të politikanit Viktor Medbedchuk.

Ishte e paqartë nëse ata mund të flisnin lirisht apo në presion.

Familja e Pinner i ka bërë thirrje rrëmbyesve të tij që ta trajtojnë atë si rob lufte në përputhje me rregullat ndërkombëtare, sipas një deklarate nga ministria e Jashtme.

Shërbimi Sekret i Ukrainës publikoi një video të Medvedchuk duke kërkuar që të shkëmbehej me banorët e Marioputiyl, shkruan Sky News.

Kush janë dy luftëtarët britanikë të kapur nga forcat ruse?

Shaun Pinner

Në një deklaratë të ministrisë së Jashtme, familja e tij e përshkroi atë si “gazmor, shumë të dashur dhe me qëllime të mira” i cili e konsideron Ukrainën si vendin e tij.

“Shaun ishte një ushtar i respektuar brenda ushtrisë britanike që shërbente në Regjimentin Mbretëror anglez për shumë vite. Më vitin 2018 Shaun vendosi të zhvendosej në Ukraunë për të shpalosur përvojën dhe trajnimin e tij ushtarak brenda ushtrisë ukrainase.”

“Gjatë kësaj kohe ai takoi gruan e vet ukrainase e cila është e fokusuar më nevojat humanitare të vendit.”

Deklarata vazhdoi: Ai nuk është vullnetar dhe as mercenar, ai shërben zyrtarisht me ushtrinë ukrainase në përputhje me legjislacionin ukrainas.

Aiden Aslin

Aslin është me origjinë nga Notinghamshire dhe kishte mbrojtur Mariupulin me njësinë e tij gjatë javëve te fundit. Në një postim në llogarinë e tij në Twitter, i cili drejtohej nga miku i tij teksa ai luftonte me marinsat ukrainas shkruhet: Nuk kemi ushqim dhe municion.

Gjyshja e tij tha se një video në televizionin rus që tregonte se Ukraina nuk po merrte “vendimet e duhura” ishte “propagandë”. /abcnews.al/