Rusët kërcënojnë se do të bllokojnë Wikipedia-n

schedule22:23 - 1 Mars, 2022

schedule 22:23 - 1 Mars, 2022

Zyrtarët rusë kanë kërcënuar se do të bllokojnë Wikipedia-n pas publikimit të një artikulli rreth pushtimit rus të Ukrainës.

Roskomnadzor, agjencia ruse e monitorimit të mediave, po kërcënon të ndalojë faqen e internetit në të gjithë vendin për një artikull të titulluar “Pushtimi rus i Ukrainës në 2022”.

Agjencia po akuzon Wikipedia-n për “informacion të shpërndarë në mënyrë të paligjshme” në lidhje me ushtrinë ruse, viktimat civile ukrainase dhe rrëmbimet bankare.

Më herët gjatë ditës së sotme, Rusia bllokoi dy organizata të pavarura mediatike për përhapjen e “informacionit të qëllimshëm të rremë” në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës. /abcnews.al