Rrjedhje informacioni, publikohen planet sekrete të SHBA-së dhe NATO-s për luftën në Ukrainë

schedule09:58 - 7 Prill, 2023

schedule 09:58 - 7 Prill, 2023

The New York Times

Dokumentet e klasifikuara që detajojnë planet sekrete amerikane dhe të NATO-s për forcimin e ushtrisë ukrainase përpara një ofensive të planifikuar kundër Rusisë u bënë publike këtë javë në mediat sociale, thanë zyrtarë të lartë të administratës së Biden.

Pentagoni po heton se kush mund të qëndrojë pas publikimit të këtyre dokumentave, të cilat u shfaqën në Twitter dhe në Telegram, një platformë me më shumë se gjysmë miliardë përdorues që është gjerësisht e disponueshme në Rusi.

Analistët ushtarakë thanë se dokumentet duket se janë modifikuar, duke mbivlerësuar vlerësimet amerikane për viktimat e luftës në Ukrainë dhe duke nënvlerësuar vlerësimet amerikane për  numrin e viktimave ruse.

Ndryshimet mund të tregojnë për një përpjekje dezinformimi nga Moska, thanë analistët. Por zbulimet në dokumentet origjinale, të cilat janë foto të grafikëve të dërgesave të pritshme të armëve, forcimit të trupave dhe batalioneve dhe planeve të tjera, përfaqësojnë një shkelje të rëndësishme të inteligjencës amerikane në përpjekjen për të ndihmuar Ukrainën.

Zyrtarët e Biden janë përpjektur për t’i fshirë ato, por nuk ia dolën.

“Ne jemi të vetëdijshëm se këto raporte janë postuar në mediat sociale dhe departamenti po shqyrton çështjen”, tha Sabrina Singh, zëvendës sekretarja e shtypit në Pentagon.

Dokumentet nuk ofrojnë plane specifike beteje, si si, kur dhe ku Ukraina synon të nisë ofensivën e saj, e cila zyrtarët amerikanë thonë se ka të ngjarë të ndodhë muajin e ardhshëm ose më shumë, raporton abcnews.al.

Megjithatë, dokumentet pa dyshim ofrojnë shumë të dhëna dhe njohuri. Dokumentet përmendin, për shembull, shkallën e shpenzimeve të HIMARS – sistemet raketore që Amerika ka furnizuar Ukrainën, të cilat mund të kryejnë sulme kundër depove të municioneve, infrastrukturës dhe pozicionimit të trupave, nga distanca.

Analistët thanë të premten se mund të jetë e vështirë të vlerësohet ndikimi i zbulimit të dokumenteve në luftimet e vijës së parë tani dhe në muajt e ardhshëm. Në ofensivën e saj të fundit, Rusia është përpjekur për të arritur fitore në Ukrainën lindore dhe analistët perëndimorë kanë debatuar shpesh nëse ushtria ruse, pasi ka pësuar viktima të shumta, është e aftë të kryejë një tjetër ofensivë ose t’i rezistojë një sulmi ukrainas.

Ishte e paqartë se si përfunduan dokumentet në mediat sociale. Por kanalet e qeverisë pro-ruse kanë shpërndarë dhe qarkulluar lajmet, sipas analistëve ushtarakë, raporton abcnews.al.

Megjithatë, analistët thanë se pjesë të dokumenteve dukeshin autentike dhe do t’i siguronin Rusisë informacion të vlefshëm, si oraret për dërgimin e armëve dhe trupave, numrin e trupave ukrainase dhe detaje të tjera ushtarake.

Një dokument tjetër përfshin kolona që listojnë njësitë, pajisjet dhe stërvitjen e trupave ukrainase, me orare nga janari deri në prill. Dokumenti përmban një përmbledhje të 12 brigadave luftarake që janë duke u mbledhur, me nëntë prej tyre që me sa duket janë trajnuar dhe furnizuar nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë të NATO-s.

Nga ato nëntë brigada, dokumentet thanë se gjashtë do të ishin gati deri më 31 mars dhe pjesa tjetër deri më 30 prill. Një brigadë ukrainase ka rreth 4,000 deri në 5,000 ushtarë, thanë analistët.

Në dokument theksohet se koha e dorëzimit të pajisjeve do të ndikonte në trajnimin dhe gatishmërinë për të përmbushur afatin kohor. Gjithsej pajisjet e nevojshme për nëntë brigada, thuhet në dokument, ishin më shumë se 250 tanke dhe më shumë se 350 automjete.

Rrjedhja e dokumentave është zbulimi i parë i inteligjencës ruse që është bërë publik që nga fillimi i luftës.

Gjatë gjithë luftës, Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Ukrainës informacion mbi postet komanduese, depot e municioneve dhe pikat e tjera kryesore në linjat ushtarake ruse. Diçka e tillë i ka lejuar ukrainasit të synojnë forcat ruse, të vrasin gjeneralë të lartë dhe të zhvendosin furnizimet me municione larg nga vijat e frontit rus, megjithëse zyrtarët amerikanë thonë se Ukraina ka luajtur rolin vendimtar në planifikimin dhe ekzekutimin e atyre sulmeve.

Rrjedhja e informacioneve të këtij lloji, e postuar në mediat sociale dhe e disponueshme në mbarë botën, do të dëmtojë  bashkëpunimin midis inteligjencës midis Ukrainës dhe Shteteve të Bashkuara.

/abcnews.al