“Rrjedh” data e kurorëzimit të Mbretit Charles për vitin e ardhshëm, përgjigjet Pallati Mbretëror

schedule00:39 - 6 Tetor, 2022

schedule 00:39 - 6 Tetor, 2022

Buckingham Palace i është përgjigjur raporteve se data e kurorëzimit të mbretit Charles është konfirmuar.

Është raportuar se Charles do të kurorëzohet më 3 qershor të vitit të ardhshëm në një homazh prekës për Mbretëreshën, sipas Bloomberg.

Megjithatë, një zëdhënës i Pallatit të Buckingham konfirmoi për Mirror.co.uk se çdo raportim për një datë është “thjesht spekulim”.

Detajet e ndërlikuara për kurorëzimin e Mbretit Charles III kanë vite që po bëhen, të ruajtura nga afër nën emrin e koduar Operacioni “Golden Orb.”

Tradita e lashtë fetare është një shërbim në të cilin çdo monark duhet të betohet para kombit për t’i shërbyer si mbret ose mbretëreshë.

Më pas ata vajosen në një ceremoni që u konsiderua shumë e shenjtë për transmetimin televiziv gjatë kurorëzimit të Mbretëreshës në 1953.

Një datë zyrtare ende nuk është shpallur publikisht për kurorëzimin e Charles III, por nuk ka gjasa të jetë për shumë muaj.

Është tradicionale që të ketë një pritje midis ngjitjes së një monarku të ri në fron dhe kurorëzimit të tyre.

Kjo lejon kohë që sovrani i kaluar të vajtohet siç duhet përpara se të mirëpritet zyrtarisht në epokën e re.

Elizabeta II u bë mbretëreshë pas vdekjes së babait të saj më 6 shkurt 1952.

Por kurorëzimi i saj në Westminster Abbey nuk u bë për 16 muaj të tjerë, dhe u finalizua më 2 qershor 1953.

Ashtu si të gjitha kurorëzimit e monarkëve të Mbretërisë së Bashkuar për 1000 vitet e fundit, kurorëzimi do të mbahet në Westminster Abbey.

Çdo sovran që nga Uilliam Pushtuesi në 1066 është kurorëzuar në katedralen e famshme të Londrës.

Në fillim të kësaj jave, Charles u përshëndet si “Mbreti i Popullit” në pritjen e tij të parë zyrtare si monark, ku qindra njerëz u grumbulluan në Holyroodhouse.

Mbreti dhe Mbretëresha Camilla takuan rreth 300 anëtarë të komunitetit britanik të Azisë Juglindore në një pritje në Edinburg të hënën./Abcnews.al/