Rritet numri i gazetarëve të vrarë, 40% më shumë se viti i kaluar

schedule08:21 - 10 Dhjetor, 2022

schedule 08:21 - 10 Dhjetor, 2022

Numri i gazetarëve dhe punonjësve të medias të vrarë në punë në vitin 2022 është rritur me më shumë se 40% në krahasim me vitin e kaluar, sipas një raporti të ri nga Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve (IFJ).

IFJ vë në dukje se 67 profesionistë të medias janë vrarë deri më tani këtë vit në sulme të synuara gjatë punës, me numër në rritje nga 47 në 2021.

“Rritja e numrit të gazetarëve dhe punonjësve të tjerë të medias të vrarë është një kambanë alarmi për qeveritë në mbarë botën që të veprojnë për të mbrojtur gazetarinë, një nga shtyllat kryesore të demokracisë,” tha Sekretari i Përgjithshëm. IFJ, Anthony Belanger në deklaratën e lëshuar nga IFJ.

Lufta në Ukrainë, trazirat politike në Haiti, si dhe aktiviteti i organizatave kriminale në Meksikë janë faktorë që kontribuojnë ndjeshëm në rritjen e këtij numri, shpjegon IFJ, e cila ka selinë e saj në Bruksel dhe përfaqëson rreth 600,000 gazetarë në 146 vende.

Në përgjithësi këtë vit, sipas IFJ, vendi me humbjen më të madhe të gazetarëve ishte Ukraina, ku u raportuan 12 viktima.

/abcnews.al