Rritet niveli i lumit Ishëm, uji rrethon dhjetëra shtëpi në Fushë Krujë

schedule12:11 - 4 Shkurt, 2018

schedule 12:11 - 4 Shkurt, 2018

Reshjet kanë rritur nivelin e ujit të lumit Ishëm në Fushë Krujë. Për pasojë disa shtëpi janë rrethuar nga uji dhe shumë të tjera janë në rrezik. Mbi 500 hektarë tokë janë nën ujë në fshatrat Murqin, Bilaj, Mazha e madhe dhee Mazhë e vogël.
Banorët janë tepër të shqetësuar për situatën e krijuar, ata kanë frikë dhe ankohen pasi nuk ju ka ardhur askush për t’i parë nga afër. Në disa shtëpi që uji u është futur brenda dhe aty ka njerëz që presin të evakuohen./abcnews.al