Ronaldo dyshohet se donte largimin nga kombëtarja dhe refuzoi të stërvitej me rezervat. Si qëndron e vërteta?

schedule21:06 - 8 Dhjetor, 2022

schedule 21:06 - 8 Dhjetor, 2022

Pas fitores 6-1 ndaj Zvicrës (6:1) në 1/8 e finales së Botërorit 2022, nuk po diskutohet më për lojën e portugezëve, por për situatën rreth Cristiano Ronaldos, i cili përfundoi në stol dhe doli vetëm në minutën e 73′.

Ronaldo përshëndeti tifozët veçmas nga skuadra dhe ishte i pari që u drejtua për në dhomat e zhveshjes. Por kur u pyet nëse ishte i kënaqur, ai u përgjigj duke buzëqeshur: “Sigurisht, sigurisht. Portugalia fitoi.

Po kontrata me klubin Al-Nasr? Përgjigja pa paqartësi është: “Jo”.

Thuhet se ai mund të largohej nga kombëtarja para play-off-it, e mohoi skuadra

Brenda mediave portugeze Record: Ronaldo zbuloi se nuk do të ishte në formacionin titullar të kombëtares portugeze për ndeshjen kundër Zvicrës dhe u zemërua shumë. Deri në atë pikë sa ai synonte të largohej nga ekipi pasi kishte biseduar me Fernando Santos. Por pas pak ai u qetësua, duke kuptuar se mund të luante ende një rol të rëndësishëm. Gjithçka u zbeh shpejt.

Federata Portugeze e Futbollit reagoi shpejt: futbollisti nuk kishte synime të tilla, ai tregoi përkushtim në ndeshje.

Një tjetër gazetë e brendshme portugeze i hedh benzinë zjarrit: refuzimi për t’u stërvitur me rezervat

A Bola shkroi se Ronaldo refuzoi të stërvitej me rezervat.

Marca sqaron: Ronaldo refuzoi të stërvitet me rezervat, megjithëse u fut në lojë në minutën e 73-të.

Më vonë në fotografitë e A Bola, ju mund të shihni lojtarët bazë me fanella të përparme. Ronaldo ishte pa të. Megjithatë, siç raporton botimi, ai ka shkuar në stërvitje i shoqëruar nga Pepe dhe presidenti i Federatës Portugeze të Futbollit, Fernando Gomes.

Ronaldo ka reaguar me një postim emocionues

“Ky ekip është shumë i lidhur për t’u thyer nga forcat e jashtme. Ky komb është shumë i guximshëm për të pasur frikë nga ndonjë kundërshtar. Një ekip i vërtetë që do të luftojë për ëndrrën deri në fund! Besoni te.

Çfarë thonë shokët?

• Goncalo Ramos pas hat-trikut tha për Ronaldon në një intervistë: “Kapiten, udhëheqës, ne gjithmonë presim të luajmë krah për krah me të. Ai është udhërrëfyesi im, idhulli i shumë prej nesh.”

• Bruno Fernandes: “Nëse trajneri do të më vendoste në stol në ndeshjen tjetër, do të zemërohesha”.

• Pepe: “Nuk ka probleme. Ai e di shumë mirë: skuadra është mbi të gjitha, në çdo situatë.

• “Në dhomën e zhveshjes, Ronaldo bëri një punë të shkëlqyer. Dhe ai ishte mirë. Mendoj se tani ai po na ndihmon”, këto janë fjalët e Bernardo Silva.

• “Cristiano është një shembull, ai është kapiteni ynë. Duke ditur që nuk do të luante, ishte një nga ata që e mbështeti fuqishëm skuadrën”, konfirmoi Otavio.

• “Nuk mund të mësosh një legjendë si Ronaldo. Ronaldo do të jetë gjithmonë Ronaldo. Madje është mirë për Portugalinë që ka një lojtar të tillë në stol”, është mendimi i kampionit evropian, Jose Fonte.

Ish-trajneri i Shakhtarit, Luis Castro e quajti Fernando Santos një lider të vërtetë për vendimin për të burgosur Ronaldon: “Do të ishte shumë e vështirë për çdo trajner. Ky është një rrezik serioz”.

Fernando Santos u detyrua t’i përgjigjet me detaje një pyetjeje për Ronaldon. Ai kujtoi se futbollistin e njihte që në moshën 19-vjeçare dhe lidhja ka qenë gjithmonë e ngushtë. Ai tha se Ronaldo është një profesionist dhe një kapiten i vërtetë.

Dhe pyetjes për ndeshjen me Marokun në 1/4 e finales i është përgjigjur me kujdes: “Ronaldo do të hyjë patjetër në fushë. Të gjithë lojtarët që janë ulur në stol mund të hyjnë në fushë. Nëse nuk janë në formacionin fillestar, atëherë mund të hyjnë si zëvendësues më vonë”. /G.D abcnews.al/