Rivaldo: Nuk mendoj se Dani Alves bëri zgjedhjen e duhur për të kaluar në Meksikë

schedule09:36 - 2 Gusht, 2022

schedule 09:36 - 2 Gusht, 2022

Ish-sulmuesi brazilian Rivaldo ka thënë se nuk është i sigurt që Dani Alves ka marrë vendimin e duhur duke u transferuar në skuadrën e Liga MX, UNAM.

Dihet mirë se Dani Alves konsultohej rregullisht me trajnerin e kombëtares braziliane Tite përpara se të zgjidhte se ku do të lëvizte pasi dëshiron të luajë rrugën e tij në skuadrën e Kupës së Botës për turneun 2022 në Katar.

Vendimi për t’u transferuar te Pumas ka shkaktuar një emocion të jashtëzakonshëm në Meksikë, por jo të gjithë janë të sigurt se mbrojtësi i djathtë ka bërë mirë për të shkuar në një ligë më pak kërkuese.

Njëri prej tyre është Rivaldo, një nga ish-lojtarët kryesorë të Barcelonës dhe Brazilit, i cili fitoi Kupën e Botës në Kore dhe Japoni në 2002.

“Nuk e di nëse ishte vendimi më i mirë për të zgjedhur Pumas, sepse ai mund të luante në një vend ku trajneri, Tite, e sheh më shumë, por mendoj se ai ka shumë besim te Dani Alves për shkak të përvojës së tij”, tha legjenda braziliane në një intervistë për “TUDN”.

“Ai është lojtari që ka më shumë tituj dhe mendoj se nëse shkon në Kupën e Botës, atëherë do të luajë shumë mirë, edhe nëse është pak më i vjetër”.

Megjithatë, Rivaldo pranoi se ai nuk e sheh Dani Alves si me shumë opsione për të qenë titullar në skuadrën e Tite.

“Unë mendoj se nëse ai shkon në Kupën e Botës do të luajë disa minuta”, tha Rivaldo.

“Nëse ai shkon është më shumë të jetë me ekipin, të motivojë ekipin, sepse trajneri ka besim tek ai”./ h.ll/abcnews.al