Rindizen tensionet?! Joe Biden përsërit se forcat amerikane do të mbrojnë Tajvanin nga sulmet kineze

schedule17:29 - 19 Shtator, 2022

schedule 17:29 - 19 Shtator, 2022

Joe Biden ka thënë përsëri se forcat amerikane do të mbrojnë Tajvanin në rast të një pushtimi kinez, në deklaratën e tij më eksplicite deri më tani për këtë çështje.

Gjatë një interviste për CBS 60 Minutes të transmetuar të dielën, i pyetur nëse forcat amerikane do të mbronin ishullin e vetëqeverisur të pretenduar nga Kina, ai u përgjigj: “Po, nëse do të kishte një sulm të paprecedentë”.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se politika e SHBA ndaj Tajvanit nuk kishte ndryshuar, pasi u pyet për komentin e presidentit.

Ministria e Jashtme kineze iu përgjigj deklaratës së Presidentit.

“Vërejtjet e SHBA shkelin ashpër angazhimin e rëndësishëm që SHBA bëri për të mos mbështetur pavarësinë e Tajvanit dhe dërgojnë një sinjal seriozisht të gabuar për forcat separatiste tajvaneze të pavarësisë,” tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme Mao Ning në një konferencë për shtyp.

“Ne jemi të gatshëm të bëjmë përpjekjet më të mëdha të sinqerta për të luftuar për perspektivën e ribashkimit paqësor,” tha Mao. 

“Në të njëjtën kohë, ne kurrë nuk do të tolerojmë asnjë aktivitet që synon ndarjen e vendit dhe rezervojmë zgjedhjen për të marrë të gjitha masat e nevojshme.”

Në një deklaratë, ministria e jashtme e Tajvanit shprehu “mirënjohje të sinqertë” për Biden për “pohimin e premtimit të fortë të qeverisë amerikane për sigurinë ndaj Tajvanit”.

Tajvani do t’i “rezistonte zgjerimit dhe agresionit autoritar” dhe “thellonte partneritetin e ngushtë të sigurisë” me Uashingtonin dhe qeveritë e tjera “me mendime të ngjashme” për të mbrojtur stabilitetin rajonal, thuhet në deklaratë, raporton The Guardian. 

Vërejtjet e presidentit amerikan vënë në pikëpyetje qëndrimin e kahershëm të Uashingtonit për “paqartësi strategjike” ndaj Tajvanit.

SHBA-ja është e detyruar nga ligji federal të sigurojë që Tajvani të ketë mjetet për të mbrojtur veten, por ligji nuk përcakton nëse forcat amerikane do të dërgohen. SHBA nuk ka marrëdhënie formale me ishullin e drejtuar në mënyrë demokratike, por mban lidhje diplomatike jozyrtare.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha pas intervistës: “Presidenti e ka thënë këtë më parë, përfshirë në Tokio në fillim të këtij viti. Ai gjithashtu e bëri të qartë atëherë se politika jonë ndaj Tajvanit nuk ka ndryshuar. Kjo mbetet e vërtetë.”

Intervista e CBS me Biden u krye javën e kaluar. Presidenti aktualisht ndodhet në Britani për funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II.

Në maj, Biden u pyet nëse ai ishte i gatshëm të përfshihej ushtarakisht për të mbrojtur Tajvanin dhe u përgjigj: ” Po. Ky është angazhimi që kemi marrë.”

Tensionet mbi ngushticën e Tajvanit janë rritur sërish, pas një vizite të diskutueshme në Tajvan nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, në gusht. Kjo vizitë e shtyu Kinën të kryente stërvitjet e saj më të mëdha ushtarake ndonjëherë rreth Tajvanit.

Presidenti kinez, Xi Jinping, është zotuar të “ribashkojë” Tajvanin e qeverisur në mënyrë demokratike dhe, si paraardhësit e tij, ai nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës si mjetin e fundit.

Në një telefonatë me Biden në korrik, Xi paralajmëroi kundër “luajtjes me zjarrin” mbi Tajvanin, duke thënë se “ata që luajnë me zjarrin do të humbasin prej tij”.

Bonnie Glaser, një drejtore e Azisë në Fondin Gjerman Marshall të Shteteve të Bashkuara, tha se nëse Biden do të bënte premtime të tilla, ai duhej të siguronte se mund t’i mbështeste ato.

“Nëse Presidenti Biden planifikon të mbrojë Tajvanin, atëherë ai duhet të sigurohet që ushtria amerikane të ketë aftësinë për ta bërë këtë,” tha ajo. 

“Mbështetja retorike që nuk mbështetet nga aftësitë reale nuk ka gjasa të forcojë parandalimin.”

Koordinatori i politikave të Bidenit për Azinë, Kurt Campbell, ka kundërshtuar më parë çdo lëvizje drejt “qartësisë strategjike” mbi Tajvanin, duke thënë se kishte dobësi të rëndësishme në këtë qasje./Abcnews.al/