Reshjet e dendura të shiut, Vjosa del nga shtrati, përmbytet tregu në Novoselë

schedule16:44 - 29 Nëntor, 2021

schedule 16:44 - 29 Nëntor, 2021

Lumi Vjosa ka dalë nga shtrati.

Reshjet e dendura te shiut që kanë rënë dhe vijonë të bien në zonën e Leskovikut dhe Përmetit prej ditës së djeshme dhe në vijim ka bërë që prurjet në lumin Vjosa të jenë të mëdha duke bërë që në disa pika të ketë dhe dalje nga shtrati.

Në këto momente shirat vijonë të jenë me intesit te larte në zonën e Çarshovës dhe në majën e Pindit. Në zonën e Përmetit niveli i Vjoses ka arritur 5.3 metër ndërkohë që pika kritike është 5.4. Kjo situatë është në monitorim. Niveli i lumit Vjosë në Novoselë aktualisht është në 6.34 metra çka ka sjellë edhe përmbytjen e tregut të gjësë së gjallë në Novoselë.

Lumi Vjosa, në vitet e fundit ka shkaktuar disa herë dëme në shtëpitë dhe tokat bujqësore të banorëve të zonës së fierit dhe Vlorës, për shkak të prurjeve të mëdha të ujit dhe daljes nga shtrati. Reshjet kanë sjellë probleme edhe në disa zona të tjera, si Librazhd e Gjirokastër.

Lexo edhe: Moti i keq shkakton probleme në Gjirokastër, del nga shtrati përroi në Lazarat, bllokohet aksi Kolonjë-Golem

Në Librazhd është bllokuar qarkullimi i banorëve në rrugën Gostimë-Polis Sheh. Si pasojë e prurjeve të shumta të lumit Gostimë, të bllokuara kanë mbetur fshatrat Polis Sheh, Fushë Bullë të cilët lidhin me njësinë Administrative të Polisit. be.k/abcnews.al