Rekordi Guinness: Një qendër tregtare në Hong Kong ndërton kubin më të madh rubik në botë

schedule15:47 - 28 Qershor, 2021

schedule 15:47 - 28 Qershor, 2021

Një qendër tregtare në Hong Kong theu një rekord botëror Guinness kur porositi ndërtimin e një kubi rubik me përmasa 8,2 metra në secilën anë.

Nina Mall në Hong Kong kishte një kub gjigant enigmash të ndërtuar në ambientet e tij dhe Guinness World Records ndau një video me kohë të ndërtimit.

Kubi funksionues Rubik ka madhësinë 8 metra me 2.4 inç (6 cm) në secilën anë.

Rekordi i mëparshëm, i krijuar nga prodhuesi britanik i enigmave Tony Fisher, ishte 6 metra dhe 7 inç (17 cm) në secilën anë./abcnews.al