Rekord në BE/ Bullgarët votojnë për të pestën herë në dy vitet e fundit

schedule10:39 - 2 Prill, 2023

schedule 10:39 - 2 Prill, 2023

Qytetarët bullgarë ftohen të shkojnë në votime për të pestën herë në dy vitet e fundit, që është një rekord në Bashkimin Evropian, në sfondin e ngërçit politik, por edhe ndarjes që ekziston në lidhje me mbështetjen e Ukrainës në lufta me Rusinë.

Këto zgjedhje u shpallën sepse asnjë parti nuk mundi të formonte një qeveri pas asaj të mëparshme, e cila u mbajt vetëm gjashtë muaj më parë.

Shpresat e ngritura nga vala e protestave masive kundër korrupsionit në verën e vitit 2020 tani duken të pakuptimta në vendin me 6.5 milionë banorë, shtetin më të varfër anëtar të Bashkimit Evropian dhe NATO-s, i cili është zhytur në krizë politike.

Sondazhet e fundit të opinionit tregojnë se dy fraksione pro-perëndimore do të luftojnë kokë më kokë.

Aleanca e qendrës së djathtë GERB-SDS e ish-kryeministrit Boyko Borisov, 63 vjeç, dhe blloku konservator miqësor ndaj biznesit PP-DB i ish-kryeministrit Kirill Petkov, 42 vjeç, thuhet se mbledhin rreth 25-26% të synimeve të votuesve.

Që nga rënia e Borisov pas një dekade në pushtet, asnjë parti e aftë për të siguruar një shumicë të madhe ose një koalicion të qëndrueshëm nuk është shfaqur dhe qeveritë e përkohshme kanë qenë në vazhdimësi.DF

Dëndimi ekonomik i përkeqësuar nga pasojat e luftës në Ukrainë dhe ndarja në një vend historikisht dhe kulturalisht afër Moskës, i ndarë për ndihmën për Kievin, shtojnë klimën e zhgënjimit.

Qendrat e votimit do të hapen në orën 07:00 dhe do të mbyllen në orën 20:00. Ekzit poll-et do të pasojnë menjëherë pas, por rezultatet zyrtare përfundimtare nuk priten deri në katër ditë.

Ankthi i shumë bullgarëve është se sondazhet e sotme do të rezultojnë me të njëjtin ekuilibër të pushtetit dhe kështu do të riprodhohet ngërçi politik, ndërsa popullsia nuk mund të përballojë inflacionin, zhytet në varfëri dhe ankohet për gjendjen e mjerueshme të sistemit shëndetësor./abcnews.al