Real Madrid, Arda Guler mund të rikthehet më herët se sa pritej nga dëmtimi

schedule21:03 - 5 Shtator, 2023

schedule 21:03 - 5 Shtator, 2023

Real Madrid ka hasur shumë dëmtime në fazën startuese të La Ligës.

Eder Militao dhe Thibaut Courtois janë jashtë për një kohë të gjatë pas lëndimeve të tyre të ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Dani Ceballos dhe Ferland Mendy pritej të riktheheshin për fitoren e tyre 2-1 ndaj Getafes fundjavën e kaluar, por do të kthehen pas pushimit ndërkombëtar.

Sipas “Mundo Deportivo”, Arda Guler ka vendosur edhe një datë kthimi në mendjen e tij. Turku iu nënshtrua një operacioni në meniskun e tij tre javë më parë dhe synon të kthehet në pak më pak se tre javë për derbin e Madridit, si Vinicius Junior. “Los Blancos” do të përballen me Atletico Madridin më 23 ose 24 shtator dhe Guler synon të futet në skuadër për atë ndeshje.

Megjithatë, drejtuesit e Madridit thonë se klubi po kërkon t’i marrë gjërat ngadalë me Guler. Ata thonë se klubi po tregohet i kujdesshëm me 18-vjeçarin dhe do të ishte plotësisht i kënaqur nëse do të thoshte të priste deri pas pushimit të dytë ndërkombëtar në tetor për kthimin e tij.

Kjo vjen dy javë pas derbit të Madridit, dhe me dy javë pauzë do ta shihte jashtë deri në një udhëtim në Sevilla më 21 ose 22 tetor.

Real Madridi do të jetë i vetëdijshëm për entuziazmin e Gulerit për t’u përfshirë pasi është kishte një përshtashmëri të madhe në stërvitje në Valdebebas. Megjithatë, me një talent kaq të ri, ata do të jenë të dëshpëruar për të shmangur çdo gjë që rrezikon efekte afatgjata te sensacioni turk./ h.ll/abcnews.al