Rasti Pogba: Kur avokatja e mesfushorit mori kërcënime nga Mathias Pogba

schedule16:37 - 24 Shtator, 2022

schedule 16:37 - 24 Shtator, 2022

Dy javë përpara se videoja e parë e Mathias Pogba të postohej në rrjetet sociale, një mesazh i gjatë i është dërguar përmes telefonit të tij Rafaela Pimenta, avokatja e vëllait të tij, Paul. Autori i tij, konkretisht Mathias ose një individ tjetër, parashikoi planin mediatik i cili që atëherë është zbatuar, ndërsa ftoi “të gjendet një zgjidhje” në një formë thirrjeje për ndihmë.

Më 27 gusht, Mathias Pogba publikoi videon e tij të parë në rrjetet e tij sociale, duke premtuar zbulime të mëdha për vëllain e tij të vogël Paul dhe avokaten e tij Rafaela Pimenta. Por disa javë më parë, pastrimi i hesapeve kishte shpërthyer tashmë në prapaskenë.

Siç u zbulua nga Le Parisien të premten, disa mesazhe kërcënuese u dërguan këtë verë nga celulari i Mathias. Jo vetëm për Paul, por edhe për Rafaela Pimenta. Një mesazh shumë i gjatë për avokaten e kampionit të botës. Në këtë tekst, Mathias Pogba, ose një person që përdor smartfonin e tij, i kërkon me këmbëngulje Pimentës që të ndërhyjë për të zgjidhur një situatë të paraqitur si alarmante, shkruan abcnews.al.

“Të bësh strucin kurrë nuk i ka zgjidhur problemet, përkundrazi kur nxjerr kokën nga vrima problemet janë akoma shumë më të mëdha. Gjithashtu unë e kuptoj situatën dhe shoh se çfarë po bën: je duke menduar se si të mbroni imazhin e vëllait tim, përballë Juves, ekipit francez dhe sponsorëve dhe mbi të gjitha po mendoni se si të mos dëmtoni imazhin tuaj, karrierën tuaj të ndërtuar në shumë vite, pozicionin aktual si “Gruaja më e fuqishme në futboll”, titulli juaj si avokate, themeli i karrierës suaj, për të shmangur të qenit i lagur dhe për rrjedhojë shmangien e rrezatimit.”

Për Mathias Pogba (ose autorin e mesazhit), në kontekstin e këtij rasti të pretenduar të zhvatjes, nëna e tij u dërgua “si skaut pavarësisht rrezikut” nga vëllai i tij Paul dhe agjenti i tij, i cili mbeti “i tërhequr”.

Megjithatë, Paul Pogba do t’u kishte sqaruar nga ana e tij hetuesve se ai “nuk ishte i sigurt” se vëllai i tij Mathias ishte autori i vërtetë i mesazheve. Gjatë kërcënimeve ndaj Rafaela Pimenta-s, Mathias Pogba flet për qëndrimin “hipokrit” të vëllait të tij të vogël me shokët e skuadrës, përfshirë Kylian Mbappe, emri i sulmuesit të PSG-së do të rikthehet më pas në videot e ndryshme, në lidhje me historinë e një magjistari, të kërkuar nga Paul kundër bashkatdhetarit të tij, veçanërisht gjatë një posteri të Champions League në 2019.

Këtë të premte në rrjetet sociale janë publikuar disa video të Mathias Pogba-s, të xhiruara para burgosjes së tij. Mathias Pogba flet veçanërisht për tentativën e magjisë të vëllait të tij mbi Kylian Mbappe, ndërsa pretendon se një “i afërm” u qëllua dhe u plagos nga “banditët” që do të zemëroheshin me Paul Pogba dhe familjen e tij. Sulmi ndaj njërit prej të dyshuarve në këtë rast do të kishte ndodhur më 10 gusht dhe do të konfirmohej me raport mjekësor. /G.D abcnews.al/