Rama talks about the importance of PPPsat a conference organized by the Regional Cooperation Council and the World Economic Forum

12:30 | 21/02/202012:300

Prime Minister Edi Rama attends the meeting held today in the House of Europe, at a conference organized by the Regional Cooperation Council and the World Economic Forum, who have joined together to pave the way for accelerating competition and innovation in the Western Balkans.

During his speech Rama also referred to the Private Public Partnership, where it is said to be very important in the economy.

The prime minister said PPPs create new initiatives and new conditions for employment.

Rama also stated that by 2020  almost all services will be available online for citizens.

“Now in 2020 we will make sure 95% of the services will be available to people without contact.

There is no need for anyone to go to offices, get in touch with officials, everything will be online”, stated Rama./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono