Rama iu tregon gjimnazistëve reformat në arsim

schedule18:05 - 5 Nëntor, 2018

schedule 18:05 - 5 Nëntor, 2018

Arsimi sipas kryeministrit Edi Rama ka hyrë në rrugën e duhur. Përpara gjimazistëve të “Sami Frashërit” në Tiranë, Rama tregoi reformat e ndërmarra nga qeveria e tij.

Kryeministri Rama thotë se qeveria e tij ka bërë për arsimin atë që s’mund të imagjinohej të bëhej n këtë vend.

“Ti japim meritës rrugën drejt universiteteve. Nëse kjo nuk do ishte e vërtetë do kishim hyrje në unveritet me ankesa, denoncime dhe përgënjeshtrime”.

Përpara gjimazistëve të “Sami Frashërit” në Tiranë shefi i qeverisë bëri një përmbledhje të reformave të ndërmara në arsim. Rama veçoi largimin nga shkolla të pesë mijë mësuesve pa arsimin përkatës.

Gjuhës shqipe, kryeministri tha se i ka dhënë vendin që i takon. Tregoi për nxjerrjen nga qarkullimi të teksteve shkollore me gabime e projektin e tre lëndëve në gjashtë orë. Kryeministri kishte ende për të thënë, por një e lehur qeni e detyroi të mbarojë./abcnews.al