Raketa “Stray” godet Hënën në pak orë

schedule13:04 - 4 Mars, 2022

schedule 13:04 - 4 Mars, 2022

Këtë të premte pritet që një pjesë e madhe e një rakete me origjinë të panjohur  do të përplaset me Hënë.

Objekti që peshon rreth tre tonë, që do të bie këtë 4 mars në Hënë, pritet që të mos ketë ndikim të madh.

Mediat bëjnë me dije se origjina e “plehrave”,  të hapësirës së madhe është me mjegull.

Fillimisht mendohej se ishte pjesë e raketës Falcon 9 të Space X të SHBA-së, e cila lëshoi ​​një satelit mjedisor në shkurt 2015. Por hetimet e mëtejshme  të zhvilluara nga Space e dobësuan këtë skenar dhe e bënë më të mundshme faktin se mbetjet e raketës mund vijnë nga kinezët.

Raketa Chang’e 5-T1 u lëshua në 2014, por më 21 shkurt, Kina e mohoi kategorikisht këtë, duke thënë se pjesa e sipërme e raketës ishte djegur plotësisht në atmosferë.

Cilado qoftë origjina, shkencëtarët shpresojnë të jenë në gjendje të studiojnë kraterin 10-20 metra të gjerë që do të krijohet gjatë përplasjes./abcnews.al