Qendra shëndetësore për Covid në Talë e Shëngjin, plan masash për të përballuar fluksin e pacientëve

schedule12:51 - 19 Qershor, 2021

schedule 12:51 - 19 Qershor, 2021

Pushuesit në Talë dhe Shëngjin do të marrin shërbim mjekësor në zonën e plazhit në qendra të ngritura për sezonin veror.

Drejtoresha e Njësisë së Kujdesit Shëndetësor në Lezhë, Zoje Zefaj u shpreh në një komunikim për mediat se qendrat janë të pajisura me të gjithë elementet e nevojshëm që sigurojnë ndihmën e parë.

Po ashtu sqaroi se  janë të pajisura edhe teste të shpejta për rastet e dyshuara me Covid.

“Rastet e ndërlikuara do të dërgohen të gjitha në spitalin rajonal të Lezhës, nga ku bëhet e ditur së është hartuar një plan masash shtesë për të përballuar sezonin turistik dhe fluksin e pacientëve gjatë kësaj periudhe”, tha më tej Zefaj.

Nga ana tjetër pushuesit janë shprehur se situata ka qenë e qetë, kanë pushuar mirë dhe se nuk kanë pasur shqetësime.

Sa i përket shqetësimeve për mushkonjat apo nëse janë realizuar dezinfektime, qytetarët janë shprehur se nuk dinë nëse autoritetet kanë bërë dezinfektime dhe se nuk kanë pasur shqetësime nga mushkonjat.

/abcnews.al/